Alertă în Marea Neagră! Două bombardiere ruseşti, interceptate de forţele aeriene ale României

Două bombardiere ruseşti de tipul Tu-22M3 au patrulat deasupra Mării Negre, iar, în timpul zborului, au fost escortate de avioane MiG-21 ale forţelor aeriene ale României. Anunţul a fost făcut joi de Ministerul Apărării din Rusia.
Romania TV
23 iul. 2020, 15:09
Alertă în Marea Neagră! Două bombardiere ruseşti, interceptate de forţele aeriene ale României

„Două bombardiere Tu-22M3 pe distanţe lungi ale Forţelor Aerospaţiale ruse au efectuat un zbor planificat deasupra apelor neutre ale Mării Negre”, a precizat Ministerul Apărării din Rusia într-un comunicat, citat de agenţia de presă TASS.

În timpul zborului de patrulare, „avioanele pe distanţe lungi au fost escortate de avioane MiG-21 ale Forţelor aeriene române”, conform Agerpres.

Bombardiere ruseşti Tu-22M3 au zburat peste cinci ore, timp în care au parcurs aproape 4.500 de kilometri, au explicat oficialii ruşi.

Avioanele Tu-22M3 efectuează frecvent zboruri deasupra apelor neutre din Arctica, Atlanticul de Nord, Oceanul Pacific şi mările Neagră şi Baltică. Aparatele de zbor ale Forţelor aerospaţiale ruse îşi efectuează toate zborurile în conformitate cu regulile internaţionale de utilizare a spaţiului aerian, precizează Ministerul Apărării rus.

Bombardierele ruseşti, trimise în patrulare după exerciţiile NATO

Acest survol al avioanelor strategice ruse a coincis cu exerciţiile NATO Sea Breeze-2020 care se desfăşoară din 20 iulie în Marea Neagră. La acest excerciţiu participă aproximativ 2.000 de militari din nouă ţări, cu peste 20 de nave, precum şi aeronave şi elicoptere.

În afară de Ucraina şi Statele Unite, la exerciţiul Sea Breeze-2020 participă de asemenea forţe din Bulgaria, Georgia, Norvegia, Franţa, România, Spania şi Turcia. În aplicaţiile maritime vor participa şi distrugătorul cu rachete ghidate USS Porter (DDG-78), avionul american de patrulare maritimă antisubmarin P-8 Poseidon, precum şi nave ale grupului maritim permanent al NATO.

Faza activă a exerciţiului are loc în partea de nord-vest a Mării Negre, notează TASS.

Ministerul Apărării rus a declarat miercuri că forţe şi mijloace tehnice ale Flotei ruse din Marea Neagră monitorizează navele şi avioanele Forţelor navale comune NATO, care participă la exerciţiul Sea Breeze-2020.

UE, aproape de DESTRĂMARE. O altă ţară importantă vrea să spună adio Uniunii Europene

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Casa de la Șușani a Adelei Popescu și a lui Radu Vâlcan pare desprinsă din povești! Nici nu zici că este în România | GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Postarea de 4 milioane de aprecieri a soției lui Messi după dramaticul Argentina – Egipt 3-2. Cele 5 cuvinte transmise de Antonela
Capital.ro
Ministerul Dezvoltării prelungește termenul pentru mii de proiecte finanțate prin PNRR. Cseke Attila: Nu vom avea posibilitatea de a prelungi din nou termenul
Playtech.ro
Cele două licee din România nu au avut niciun elev promovat la Bacalaureat 2026. Promovare 0% la examenul maturității
Adevarul
Ce au mâncat liderii NATO la dineul oficial de la Ankara. De la mantı și biban de mare la baclava regală cu înghețată de Maraș
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cod galben de ploi, grindină și vijelii în mare parte din țară! Când scapă România de vremea capricioasă
iamsport.ro
S-a înțeles cu FCSB și Florin Prunea a rămas șocat: 'Cel mai bun transfer de până acum din SuperLiga'
MediaFlux
PAPARAZZI Cristina Guță, la cumpărături! Soția lui Nicolae Guță a ieșit din casă cu tot aurul pe ea pentru un mop FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?