Alertă sanitară la Vaslui. Şapte copii au fost internaţi în spital cu boală diareică acută

Şapte copii cu vârste cuprinse între şapte luni şi patru ani, din judeţul Vaslui, au ajuns în stare gravă la spital, la începutul acestei săptămâni, cu boală diareică acută, în urma infecţiei cu rotavirus, fără ca autorităţile sanitare să stabilească deocamdată cauza îmbolnăvirilor.
Filip Stan
02 mart. 2016, 16:07
Alertă sanitară la Vaslui. Şapte copii au fost internaţi în spital cu boală diareică acută

Potrivit reprezentanţilor Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Vaslui, şase dintre cei şapte copii sunt internaţi la spitalul din Bârlad, iar un bebeluş de şapte luni se află la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui.

„Nu este un număr alarmant de mare de infecţii cu rotavirus, cazurile fiind sporadice. De aceea, nu putem spune că ar fi un factor anume care să genereze apariţia bolii. Până acum, nu s-a făcut o raportare pe această infecţie, fiind una nouă luată în calcul„, a declarat, miercuri, pentru News.ro, directorul DSP Vaslui, Mihaela Vlada.

Reprezentanţii spitalului din Bârlad susţin că toate cazurile de infecţie cu rotavirus ar fi apărut pe fondul unei igiene precare, majoritatea copiilor care s-au îmbolnăvit provenind din familii din mediul rural.

Citeşte şi Un copil din Covasna, suspectat de SHU, va fi transferat la Spitalul „Marie Curie” din Bucureşti

Un număr de 45 de copii cu scaune diareice sunt internaţi, miercuri, în spitalele din judeţul Argeş, 36 dintre aceştia având vârste sub doi ani. Potrivit celui mai recent bilanţ dat publicităţii de Prefectura Argeş, 31 de copii, dintre care 25 cu vârste sub doi ani, sunt la Spitalul de Pediatrie din Piteşti, alţi opt copii, dintre care cinci mai mici de doi ani, se află la Secţia de Boli Infecţioase a Spitalului Judeţean de Urgenţă Piteşti, în timp ce la Spitalul Municipal Curtea de Argeş sunt patru copii cu scaune diareice, iar la Spitalul Municipal Câmpulung sunt internaţi doi copii prezentând aceleaşi simptome.

Citeşte şi CAZUL COPIILOR INFECTAŢI IA AMPLOARE: 62 de copii internaţi în Argeş, 12 cazuri noi în ultimele 24 de ore

Patru copii cu sindrom hemolitic uremic sunt internaţi în continuare la Spitalul ”Marie Curie” din Capitală, la Nefrologie, în starea cea mai gravă fiind un copil din Mioveni.

Totodată, în 22 februarie o fetiţă de un an din Bacău a fost internată la Spitalul de Copii din Iaşi, fiind suspectă de sindrom hemolitic-uremic. În urma analizelor, s-a stabilit că fetiţa are E.coli enterohemoragic.

La Spitalul „Marie Curie” au murit, în 4 februarie, o fetiţă de 11 luni, din Topoloveni, judeţul Argeş, în 15 februarie, o altă fetiţă de un an, iar în 16 februarie o a treia fetiţă, acestea având infecţie digestivă şi sindrom hemolitic uremic.

DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Spynews
Ce gest au făcut colegii Raisei, fetița omorâtă de polițist pe trecerea de pietoni, în ziua absolvirii. Mama ei a reacționat
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce salariu colosal are directorul STB. Câștigă într-o lună mai bine decât un fotbalist de la FCSB
Capital.ro
Elena Udrea e terminată! Adrian Alexandrov a făcut anunțul. Nu se mai poate așa!
Playtech.ro
Cum știi dacă terenul sau casa ta sunt pe un coridor de expropriere. Cum verifici online dacă ești îndreptățit la niște despăgubiri de la stat
DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Adevarul
Rusia și-a schimbat din mers strategia pentru a pune mâna pe România. „Rețeta nu e complicată, dar e pusă ingenios în practică”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Jador, adevărul despre drugtestul pozitiv din urmă cu o lună. Ce ar fi consumat, de fapt, manelistul: „Mi-a dat Bogdan...”
Spynews
Ozana Barabancea, testată pozitiv la COVID-19! Cum se simte cântăreața: „Să mă învăț să mai stau și acasă”
Evz.ro
Un aparat electronic folosit de mulți români, scos de la vânzare. Ce trebuie să știe cei care îl au în casă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Gigi Becali a luat decizia, după plecarea lui Nicușor Dan
kanald.ro
Rezultate BAC 2025 au fost publicate pe un site nesecurizat! 23 de candidați din România au luat nota 10
Cancan.ro
Doar 4 elevi din satul Vetrișoaia din Vaslui au dat BAC-ul anul acesta. Câți au promovat
Playsport.ro
Păstrați-vă banii cash în casă! Cât numerar ar trebui să avem pregătit...
Capital.ro
Anunț pentru cei care stau la curte! Se elimină autorizația. Primăria nu mai vine să te demoleze
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Nu mai purta blugi după această vârstă. Trebuie să spui „adio”: semnul care arată că nu te mai avantajează
MediaFlux
Românii pot primi milioane de euro de la stat și UE. Ce trebuie să știi despre noile finanțări
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații