EXCLUSIV Alexandru Rafila, despre condiţia pentru reluarea spectacolelor în pandemie. „Trebuie întotdeauna precauţie”

Medicul Alexandru a analizat, vineri seara, în direct la România TV, propunerile făcute de Ministerul Culturii în vederea reluării spectacolelor desfăşurate în spaţii închise, în condiţiile oamenii ar putea prezenta o adeverinţa de vaccinare anti-COVID, un test RT-PCR negativ, realizat cu maximum 48 de ore înaintea începerii evenimentului, sau un test destinat diagnosticării rapide negativ.
Razvan Mihalascu
16 apr. 2021, 23:24
EXCLUSIV Alexandru Rafila, despre condiţia pentru reluarea spectacolelor în pandemie.

Alexandru Rafila a analizat propunerile făcute de Ministerul Culturii în vederea reluării spectacolelor în spaţii închise. Reprezentantul României la Organizaţia Mondială a Sănătăţii a explicat că este binevenit faptul că autorităţi din toate statele europene au creionat scenarii pentru reluarea acitivăţilor culturale.

„Trebuie întotdeauna precauţie. Trebuie să existe o discuţie. Toate ţările din UE au astfel de proiecţii, scenarii pentru reluarea activităţilor culturale”, a declarat dr. Alexandru Rafila, în direct la România Tv.

Întrebat dacă România este pregătită de relaxarea restricţiilor în domeniul cultural, deputatul PSD consideră că acest de măsuri nu pot fi luate în „perioada imediat următoare”.

„Nu cred că e vorba de perioada imediat următoare. Avem acel paradox în care numărul de cazuri raportate zilnic e tot mai mic şi numărul din spitale e tot mai mare.

Mă aştept să intrăm pe trendul descendent al spitalizării pacienţilor infectaţi cu noul coronavirus în luna mai. Dacă se va înregistra o scădere constantă şi lucrul ăsta va fi dublat şi de un număr mare de persoane care se vaccinează măcar cu o singură doză până în luna iunie, atunci putem să punem în discuţie astfel de variante”, a mai precizat dr. Rafila.

Citeşte şi: Mergi la spectacole în spaţii închise cu adeverinţă de vaccinare anti-COVID sau test PCR negativ. Propunerile Ministerului Culturii pentru reluarea evenimentelor

Ministerul Culturii a propus un set de măsuri pentru reluarea activităţilor din domeniu, în spaţii închise, de la 1 iunie, pe perioada stării de alertă.

Românii ar putea participa la spectacole desfăşurate în spaţii închise dacă vor prezenta o adeverinţa de vaccinare anti-COVID, un test RT-PCR negativ, realizat cu maximum 48 de ore înaintea începerii evenimentului, sau un test destinat diagnosticării rapide negativ. Desfăşurarea de evenimente ar putea fi posibilă în condiţiile unei rate a incidenţei infecţiilor cu SARS-CoV-2 cumulate mai mici de 7,5/1000 de locuitori.

Citeşte şi: Florin Cîţu, anunţ de ULTIMĂ ORĂ despre organizarea Untold şi Neversea. „Putem să vorbim şi de festivaluri, de concerte, de a reveni la o viaţă normală”

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Diandra Doris, fosta ispită de la Insula Iubirii, pe mâna esteticianului! La ce intervenție a apelat
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
La 37 de ani, Cristina Neagu a făcut un anunț neașteptat: ”Ar fi absurd să nu spun David Popovici”
Capital.ro
Elena Udrea e cea mai fericită. Decizia luată după ce a ieșit din închisoare: Nu mai pierd timpul
Playtech.ro
Ce salariu are un medic specialist în primii ani, în România? Sunt incluse şi gărzile
Adevarul
Povestea scafandrului Constantin Scarlat, care a desenat țărmul nevăzut al Pontului Euxin
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
A murit Ionuț Americanu! Anunțul tulburător făcut de Cornelia, dansatoarea maneliștilor: „Nu-mi vine să cred”
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Mândria lui Ion Țiriac Jr.: ”Cel mai bun complex rezidențial din Europa”. Cum arată ”bijuteria” holdingului condus de tatăl său
MediaFlux
Dispar aceste produse din toate magazinele din România!
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor