Alexandru Rafila: Este una dintre posibilităţi să se impună restricţii doar în anumite zone

Alexandru Rafila, șeful Societății Române de Microbiologie, a declarat la Digi24 faptul că situaţia creşterii cazurilor de coronavirus era oarecum aşteptată, iar media este, totuşi, de două ori mai mare decât acum 2-3 săptămâni
Romania TV
24 iun. 2020, 19:17
Alexandru Rafila: Este una dintre posibilităţi să se impună restricţii doar în anumite zone

„Dacă se stabilizează numărul de noi infectați, situația este gestionabilă. Creșterea celor spitalizați este cu aproape o mie mai mare. Dar, acest număr, probabil, va scădea, după ordinul Ministerului Sănătății prin care asimptomaticii vor putea fi externați după 10 zile de spitalizare. Eu nu cred că există cineva care să susțină că infectarea nu există”, a continuat șeful Societății Române de Microbiologie.

Citeşte şi: Alexandru Rafila: „Transmiterea comunitară este evidentă. Populaţia va fi obligată să respecte regulile de prevenţie”

În ceea ce privește redeschiderea restaurantelor, Rafila a susţinut că dacă este deschisă o activitatea bine reglementată, nu consideră că există un mare pericol de infectare. De asemenea, acesta susţine că există posibilitatea impunerii unor restricţii doar în anumite zone din România.

„Dacă deschidem o activitate și ea este bine reglementată, nu cred să există un mare pericol de infectare.Totuși, comportamentul individual condiționează succesul acestor măsuri de relaxare. Este una dintre posibilități să se impună restricții doar în anumite zone. Totuși, nu cred că vom discuta doar de un județ, ci doar de localități, pentru a nu ține economia pe loc”, susţine Rafila.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
FIFA pregătește în secret un spectacol de închidere istoric pentru finala Campionatului Mondial 2026
Capital.ro
Nici nu s-a terminat anul școlar, dar un nou trend prinde contur: ce se întâmplă cu cumpărăturile pentru școală
Playtech.ro
Greșeala care îi lasă pe turiști fără bani în vacanță. De ce nu este indicat să scoți cash de la anumite bancomate din străinătate 20 iunie 2026
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Fără dubii! Pancu a recunoscut că ar fi refuzat-o pe Rapid dacă primea cealaltă ofertă la care spera: ”O dată în viață!”
MediaFlux
Horoscop financiar de weekend. Cele trei zodii care vor atrage banii ca un magnet
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?