Alimente care combat cancerul

Toate fructele şi legumele sunt încărcate cu ingrediente cu potenţial de luptă împotriva bolilor, dar unele pot avea superputeri în comparaţie cu celelalte, mai ales când vine vorba despre luptă împotriva celulelor canceroase. Cele mai recente cercetări relevă efecte suprinzătoare ale acestor două alimente: este vorba despre pătrunjel şi ţelină.
Romania TV
03 iun. 2014, 20:15
Alimente care combat cancerul

Multi le iubesc, dar nu le includ in alimentatie atat de mult pe cat ar trebui. Poate de-aici in colo se vor schimba lucrurile. Potrivit unui studiu publicat recent in revista Cancer Research Prevention, cercetatorii de la Universitatea din Missouri au constatat ca patrunjelul si telina contin compusi vitalicare pot distruge celulele canceroase, in special cele care contribuie la dezvoltarea cancerului de san.

Desi studiul a fost efectuat initial pe soareci, cercetatorii sunt convinsi ca aceste doua alimente consumate in cantitati mai mari pot avea beneficii de sanatate si pentru oameni.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR.RO.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Ion Iliescu a păcălit întreaga Românie. Adevărul despre Revoluția din 1989: A fost nevoie să fie inventat un dușman
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Alertă națională! Cazuri periculoase de gripă severă
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend