Alocaţii 2021. Mihai Tudose aruncă bomba: Turcan ne-a spus că alocaţiile pot fi mărite dar nu au fost cuprinşi banii în buget!

Mihai Tudose a vorbit despre situația alocațiilor din România. Fostul premier a anunțat că acestea nu vor fi majorate, pentru că nu ar fi fost introduse în bugetul pe 2021.
Filip Stan
07 iun. 2021, 19:36
Alocaţii 2021. Mihai Tudose aruncă bomba: Turcan ne-a spus că alocaţiile pot fi mărite dar nu au fost cuprinşi banii în buget!

Alocaţii 2021. Social-democratul spune că bugetul a fost realizat tot de actuala guvernare, motiv pentru care nu mai există scuze în ceea ce privește majorarea alocațiilor.

Alocaţii 2021. Mihai Tudose aruncă bomba: Turcan ne-a spus că alocaţiile pot fi mărite dar nu au fost cuprinşi banii în buget!

Tudose spune că membrii partidului în care se află vor contesta prin toate mijloacele această decizie.

„Avem la îndemână mijloacele legale, câte mai sunt, precum atacatul la CCR și așa mai departe. Este definitoriu pentru actualul Guvern, vă aduceți aminte că anul trecut, domnul Orban spunea foarte senin că știe că există o lege ce presupune mărirea alocațiilor, dar nu o va aplica.

Citeşte şi: Mihai Tudose ironizează liderii PNL care cer demisia lui Claudiu Năsui. „Au luat-o razna complet. Ei s-au transformat în Ali Baba şi cei 40 de hoţi”
Eu atunci am spus că în acel moment a dispărut statul, așa cum trebuie să fie un stat! (…) Am prins declarația doamnei Turcan care ne-a spus foarte senină că da, alocațiile trebuiau mărite, dar nu au fost cuprinși banii în buget. Bugetul l-au făcut tot ei, nu pot să dea vina pe PSD.

Nu există nicio înțelegere. Moțiunile trec cu voturile opoziției, dar ceea ce face diferența o respectă voturile din spectrul puterii. Tocmai de aceea există opoziție și putere. Sperăm să adunăm de la oamenii de bun simți din partidele care susțin actuala coaliție. (…) Am mai vorbit cu oameni de acolo și începe să le fie rușine să iasă pe stradă. E greu să explici pe stradă toate aberațiile, e greu să explici pensionarului că tu nu crești pensiile fiindcă nu ai bani, în condițiile în care premierul zice în fiecare zi ce bine ne merge economia”, a declarat Mihai Tudose, pentru Antena 3.

Citeşte şi: Mihai Tudose atacă din nou guvernul: „Dacă starea de alertă nu are niciun fel de impact economic, pe ce aţi cheltuit anul trecut cele 30 de miliarde de euro împrumutate?”

 

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Un nou femicid, în România! O femeie ar fi fost ucisă de concubinul beat
Fanatik.ro
Ea este nora lui Tudorel Toader. Imagini de poveste de la nunta cu bărbatul acuzat acum de hărțuire
Capital.ro
Judecătorii de la Sectorul 1 decid soarta lui Călin Georgescu. Verdict la un an de la primul tur al alegerilor prezidențiale
Playtech.ro
Cine rămâne cu doar cu 15% din pensie după ce cumulul pensie-salariu a fost interzis. Proiectul a fost publicat de către Guvern
Adevarul
Cazul familiei care a rămas fără copiii pe care îi creștea într-o pădure din Italia, alături de cai, măgari și găini. Reacția lui Meloni
Președintele Nicușor Dan a promulgat legea! A intrat în vigoare o nouă regulă pentru comercianți, iar cei care nu o respectă riscă amenzi usturătoare
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Drama neștiută a medicului găsit fără suflare în Canalul Dunăre–Marea Neagră. Un pacient a vorbit despre ultimele clipe din viața Gabrielei Popi: „Săptămâna trecută ne văzusem”
iamsport.ro
Dezvăluiri-ȘOC din interiorul FCSB! Jucătorii sunt 'disperați': cum i-a terorizat Gigi Becali
MediaFlux
Se fac angajări în mari companii de stat. Concursuri pentru mai multe posturi la Metrorex, CFR Călători și CFR SA
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume