Alonso a câştigat la Valencia. Schumacher, primul podium de la revenirea în F1

Spaniolul Fernando Alonso a devenit primul pilot care a câştigat în 2012 două curse de Formula 1. El s-a impus în Marele Premiu al Europei, unde Schumacher a obţinut primul podium de la revenirea în Marele Circ.

24 iun. 2012, 14:38

Marele Premiu de Formula 1 al Europei, disputat pe circuitul stradal de la Valencia, a fost unul dintre cele mai spectaculoase ale actualului sezon şi a bifat două premiere.

Fernando Alonso a devenit primul pilot care a obţinut două victorii în acest sezon, iar Michael Schumacher a reuşit prima clasare pe podium de la revenirea în Formula 1. Din pole position la Valencia a plecat Sebastian Vettel, care după primele 28 de tururi s-a distanţat la peste 20 de secunde de al doilea clasat, francezul Romain Grosjean.

Un incident între Heikki Kovalainen şi Jean-Eric Vergne a determinat intrarea Safety Car-ului pe pistă, această diferenţă s-a anulat, iar la puţină vreme după aceasta, în turul 34, Vettel a trebuit să abandoneze, din cauza unei defecţiuni tehnice. După opt tururi a abandonat şi Romain Grosjean, iar lider a devenit Alonso, care plecase de pe poziţia a 11-a a grilei de strart.

A noua etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 se va disputa pe 8 iulie în Marea Britanie, pe circuitul de la Silverstone.

Clasamentul cursei de la Valencia: 1. Fernando Alonso (Ferrari), 2. Kimi Raikkonen (Lotus), 3. Michael Schumacher (Mercedes), 4. Mark Webber (Red Bull), 5. Nico Hulkenberg (Force India), 6. Nico Rosberg (Mercedes), 7. Paul Di Resta (Force India), 8. Jenson Button (McLaren-Mercedes), 9. Sergio Perez (Sauber), 10. Pastor Maldonando (Williams).

Clasament general, după 8 etape: 1. Fernando Alonso – 111 p, 2. Mark Webber – 91 p, 3. Lewis Hamilton (McLaren) – 88 p, 4. Sebastian Vettel (Red Bull) – 85 p, 5. Nico Rosberg – 75 p, 6. Kimi Raikkonen (Lotus) – 73 p, 7. Romain Grosjean (Lotus) – 53 p, 8. Jenson Button – 49 p, 9. Sergio Perez – 39 p, 10. Pastor Maldonado – 30 p.