Alţi trei bebeluşi de la Maternitatea Giuleşti au fost internaţi la Spitalul „Grigore Alexandrescu”

Alţi trei nou-născuţi de la Maternitatea ''Panait Sârbu'' au fost internaţi la Spitalul "Grigore Alexandrescu" din Capitală cu suspiciune de infecţie cu stafilococ auriu MRSA.
Romania TV
02 dec. 2018, 13:07
Alţi trei bebeluşi de la Maternitatea Giuleşti au fost internaţi la Spitalul

În prezent, rămân internaţi cu acelaşi diagnostic 14 copii, doi au fost externaţi, fiind în lucru şase probe, potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalului „Grigore Alexandrescu”, Raluca Alexandru.

La „Grigore Alexandrescu” au ajuns de la sfârşitul lunii octombrie şi până în prezent mai mulţi copii născuţi la această maternitate.

„Cu privire la bebeluşii născuţi la Maternitatea ‘Panait Sârbu’, care ni s-au adresat începând cu data 24.10.2018, vă aducem la cunoştinţă că am tratat 14 pacienţi (toţi în prima lună de viaţă). Dintre aceştia, 12 au fost depistaţi cu stafilococ auriu meticilino rezistent în diferite culturi”, a precizat un comunicat al spitalului transmis miercuri. Alte două internări au avut loc vineri.

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Bogdan de la Ploiești suferă după Cristina Pucean?! Mesajul care îi trădează artistului sentimentele
Fanatik.ro
Ce s-a ales de vestitul Elton, piticul atomic de la Steaua! Dezvăluirea lui Mihai Stoica: „Joacă împreună cu Ronaldinho”
Capital.ro
Se schimbă ora! România trece la ora de iarnă. Se dau ceasurile înapoi cu o oră în această noapte
Playtech.ro
Cum se stabilește cota-parte din spațiile comune și de ce contează la vânzare
Adevarul
Sancțiunile americane scot petrolul rus din Europa. Analiștii anticipează un efect „catastrofal” asupra Lukoil
wowbiz.ro
Membru AUR, mort în accidentul din Drăgușeni! Vasile și-a dus prietenul bolnav de cancer la tratament ul cu citostatice
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Tragedie rutieră pe Valea Oltului! O persoană a murit și alte patru au fost rănite în urma impactului dintre două autoturisme
Cancan.ro
Cauza morții Biankăi și a lui Toni, tinerii găsiți fără suflare în zona Lacului Frumoasa. Primele rezultate ale necropsiei
iamsport.ro
Andrei Nicolescu lămurește zvonurile despre presupusa relație cu Ovidiu Burcă: ”Eu nu am avut o problemă cu asta”
MediaFlux
Se schimbă formula de calcul la pensie din 2026! Cum se calculează vechimea de anul viitor şi cine este afectat
stirilekanald.ro
VIDEO „Mașina era încuiată pe interior” Noi detalii șocante ies la iveală în cazul morții Biankăi și lui Toni. Ce l-ar fi determinat să își ucidă iubita: „Probabil s-a răzgândit”
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi