Ambulanță în misiune făcută zob de o cisternă. Pacientul care era transportat la spital a murit în accident, iar cadrele medicale au suferit răni grave

Accident cumplit pe o șosea din Târgu Jiu, cu o ambulanță care se îndrepta către spital și a fost lovită în plin de o cisternă. Șoferul camionului nu a acordat prioritate ambulanței, iar sfârșitul a fost tragic.
Filip Stan
04 dec. 2022, 09:22
Ambulanță în misiune făcută zob de o cisternă. Pacientul care era transportat la spital a murit în accident, iar cadrele medicale au suferit răni grave

Ambulanță în misiune făcută zob de o cisternă. Viața pacientului pe care cadrele medicale încercau să-l salveze s-a sfârșit în mod tragic, iar asistenta și ambulanțierul au ajuns în stare gravă la Craiova cu un elicopter.

Pacientul de 61 de ani începuse să se simtă rău, avea hemoragie digestivă și a chemat salvarea. Ambulanța plecase de la spitalul din Târgu Jiu ca să-l ducă la Craiova pe pacient, însă pe drum, la ieșirea din oraș, a fost lovită de o cisternă. Șoferul camionului a spus că nu a auzit ambulanța.

La locul accidentului au ajuns mai multe echipaje ale Ambulanței, Poliției și SMURD-ul.

Citește și Accident cumplit în Dâmbovița. Două persoane au murit și o alta e în stare critică, după impactul violent cu un TIR

Pacientul din ambulanță a murit la spital. Grav rănit, bărbatul a fost transferat la secția ATI la spitalul din Târgu Jiu și a intrat în stop cardio-respirator. El a fost resuscitat aproximativ o oră, dar ulterior a fost declarat decesul, a transmis purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu, Mihaela Țicleanu. A fost resuscitat aproximativ o oră, însă nu a mai avut nicio șansă.

„A rezultat alterarea stării de sănătate a pacientului care mergea către spitalul municipal din Craiova”, a declarat Tiberiu Tătaru, manager Serviciul de Ambulanţă Gorj. Pacientul a fost dus de urgenţă în sala de operaţii, dar medicii nu l-au mai putut salva.

Citește și Accident dramatic în Turcia! Un autobuz s-a răsturnat în timp ce se îndrepta către aeroport. Nouă români sunt printre victime

Asistenta de 42 de ani a intrat în comă și a fost dusă cu elicopterul la spital în Craiova. Șoferul ambulanței, în vârstă de 54 de ani, a fost scos conștient din mașină și a fost dus și el la UPU Târgu Jiu.

Ambulanță în misiune făcută zob de o cisternă. Filmul accidentului tragic

”La data de 3 decembrie a.c., ora 11:14, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgu-Jiu au fost sesizați prin apelul unic de urgență 112, cu privire la faptul că în localitatea componentă Romanești a avut loc un eveniment rutier cu victime în care a fost implicat și un echipaj medical.

La fața locului s-a deplasat echipa operativă, care din primele cercetări a stabilit faptul că un bărbat de 35 de ani, din comuna Peștișani, în timp ce conducea un ansamblu rutier, format din cap tractor și semiremorcă, din direcția strada Aleea Victoriei-strada Mărgăritarului, în sensul giratoriu nu a acordat prioritate de trecere unei ambulanțe, care transporta un pacient, având semnalele acustice și luminoase în funcțiune și a intrat în coliziune cu aceasta.

În urma evenimentului, conducătorul auto al echipajului medical, precum și asistenta medicală au fost răniți grav, iar pacientul a fost rănit ușor, toți fiind transportați la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate. În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă”, au spus reprezentanții IPJ Gorj.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Codruța Filip și Valentin Sanfira au divorțat! Cântăreața a confirmat despărțirea
Fanatik.ro
Generaţia de Aur, cazată la unul dintre cele mai luxoase hoteluri din Istanbul! Camerele sunt cu sute de euro mai scumpe decât ale naționalei lui Lucescu! Exclusiv
Capital.ro
Scopul urmărit de Călin Georgescu. Procurorii au aflat ce a făcut între 2020 și 2025. Dezvăluirea momentului
Playtech.ro
Ajutoarele pentru pensionari vor întârzia în aprilie. Când ar putea primi bătrânii banii de la stat
Adevarul
Noua găselniţă a turiștilor români în Grecia îi pune în dificultate pe proprietarii de taverne. Unde mănâncă în vacanţe
wowbiz.ro
Imaginile care fac înconjurul internetului. Cum au fost filmați Valentin Sanfira și Codruța Filip înainte de anunțul divorțului. Cu ochii în lacrimi, vizibil afectați: nimic nu prevestea separarea
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Stare de urgență în Republica Moldova! Decizia vine în urma atacurilor militare lansate de Rusia
iamsport.ro
”Valentin Ceaușescu mi-a spus”. Cum a fost exclus de la națională legendarul fotbalist român
MediaFlux
Mesaje creștine de Buna Vestire 2026. Ce poți să le transmiți prietenilor și apropiaților tăi
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj