Amendă uriașă primită de o femeie care și-a plimbat pe stradă câinele fără lesă și botniță

Amenda uriașă primită de o femeie din Râmnicu Vâlcea care şi-a plimbat câinii Amstaff fără lesă şi botniţă. Câinii din rasa Amstaff sunt considerați animale de luptă și de atac.
Alina Costache
15 ian. 2025, 12:46
Amendă uriașă primită de o femeie care și-a plimbat pe stradă câinele fără lesă și botniță

O femeie din municipiul Râmnicu Vâlcea a fost amendată cu 14.500 de lei de către poliţişti, după ce a fost prinsă la plimbare pe stradă cu doi câini din rasa Amstaff, cărora nu le pusese nici botniţă şi nici nu-i ţinea în lesă.

Citește și: După atacul unui câine Amstaff asupra unui copil de 12 ani, justificarea propietarului este șocantă: ”Câinele a sărit doar să se joace”

Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Vâlcea a precizat că femeia a fost depistată pe o stradă din municipiul reşedinţă chiar de agenţii de la Biroul pentru Protecţia Animalelor, care au constatat şi că aceste exemplare nu sunt nici înregistrate, deşi legislaţia prevede că deţinătorii câinilor din această rasă, considerată cu potenţial agresiv, au obligaţia să îi declare la Poliţie.

„La data de 13 ianuarie 2025, poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vâlcea, prin Biroul pentru Protecţia Animalelor, au desfăşurat acţiuni de verificare a regimului de deţinere al câinilor periculoşi sau agresivi pe raza municipiului Râmnicu Vâlcea. În cadrul activităţilor de control, pe o stradă din municipiu a fost depistată o femeie în vârstă de 56 de ani care deţinea două exemplare canine din rasa Amstaff. Acestea nu erau echipate corespunzător cu lesă şi botniţă, iar în urma verificărilor suplimentare, s-a constatat că exemplarele canine nu erau microcipate şi că imobilul unde erau ţinute nu respecta obligaţia legală de a afişa o plăcuţă informativă cu textul «câine periculos/agresiv» pe exteriorul acestuia. Ca urmare a celor constatate, poliţiştii au aplicat sancţiuni contravenţionale în valoare totală de 14.500 de lei”, au transmis reprezentanţii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Vâlcea.

Citește și: Bărbat ucis de un câine din rasa Amstaff. A fost mușcat de gât când voia să-l hrănească

Potrivit legislaţiei în vigoare, OUG nr. 55/2002, câini periculoşi sunt consideraţi câinii de luptă şi de atac, asimilaţi prin caracterele morfologice cu câini de tipul Pit Bull, Boerbull, Bandog şi metişii lor, precum şi câinii din rasele Staffordshire Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Tosa, Rottweiller, Dog Argentinian, Mastino Napolitano, Fila Brazileiro, Mastiff, Ciobănesc Caucazian, Cane Corso şi metişii lor.

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cine sunt Remi și Bianca, cel de-al doilea cuplu care își testează relația la Insula Iubirii, sezonul X! Au o diferență de vârstă de peste 10 ani
Fanatik.ro
Puștiul care a marcat de patru ori într-un meci visează să ajungă la Real Madrid. Ce a spus despre plecarea de la Dinamo
Capital.ro
Bani pe care pensionarii îi pot pierde dacă nu îi cer. Drepturile care nu vin automat în 2026
Playtech.ro
Analizele medicale gratuite s-ar putea face fără goana de la începutul lunii. Ce vrea să schimbe CNAS
Adevarul
Merită să pleci din România? Ce spun cei care regretă că n-au emigrat mai devreme și cei care s-au întors
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Marele campion național și antrenor Viorel Florin Grosu s-a stins din viață la 59 de ani. Anunțul dureros postat de fiul său
iamsport.ro
”Noua Nadia”, dezvăluiri despre momentul care i-a schimbat cariera: ”A fost mai dificil emoțional”
MediaFlux
Horoscop 26 august. O zi plină de semne! Cine primește o veste care poate schimba totul
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat