Amenzi de 96.000 de lei şi 700 de kilograme de carne confiscate, după o razie în Piaţa Crângaşi

Poliţişti şi inspectori au făcut, sâmbătă, un control în Piaţa Crângaşi, în urma căruia au dat amenzi de 96.000 de lei, au confiscat 700 de kilograme de carne şi au întocmit 26 de dosare penale pentru evaziune fiscală.
Romania TV
29 oct. 2011, 11:19
Amenzi de 96.000 de lei şi 700 de kilograme de carne confiscate, după o razie în Piaţa Crângaşi

Aproximativ 150 de poliţişti şi inspectori au descins în complexul şi Piaţa Crângaşi, dar şi la firmele aflate pe stăzile adiacente. Controlul a urmărit verificarea mărfurilor, dar şi a actelor celor aproximativ 300 de agenţi economici din zonă, potrivit Mediafax.

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Capitalei, Diana Sarca, a declarat că în urma controlului au fost date amenzi în valoare de 96.000 de lei, iar 700 de kilograme de carne au fost confiscate întrucât comercianţii nu au putut prezenta actele de proveninţă.

Echipele de control au întocmit 26 de dosare penale pentru unii agenţi economici suspectaţi de evaziune fiscală prin neplata impozitelor şi taxelor către stat, a precizat Diana Sarca.

De asemenea, echipele de control au sigilat trei cântare care aveau diferenţe faţă de gramajul normal şi au oprit de la comercializare bunuri în valoare 23.000 lei, în special haine, existând suspiciunea că ar fi contrafăcute. Inspectorii au confiscat de la agenţii economici 6.900 de lei care nu figurau în evidenţele contabile.

La acţiunea de control au participat poliţişti de la Servicul de Investigare a Fraudelor şi inspectori de la Garda Financiar, Direcţia Sanitară Veterinară Bucureşti, Oficiul pentru Protecţia Consumatorilor, vămi şi de la Consiliul Local al Sectorului 6.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Apariție de senzație la FCSB! Va juca primul meci cu CFR Cluj. Exclusiv
Capital.ro
Ultima dorință a lui Traian Băsescu. Ce își dorește fostul președinte al României
Playtech.ro
Cât mai ține gerul în România? Val de aer cald din Mediterană se apropie și aduce schimbări de vreme
Adevarul
Afacerea Ceaușescu - Caldera: petrol venezuelean contra produse românești. Ce l-au întrebat jurnaliștii pe dictatorul român
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Fetița căzută în lacul din parcul Nicolae Romanescu din Craiova, salvată de un cetățean din India! Olguţa Vasilescu spune că va primi titlul de cetăţean de onoare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend