Amenzi de peste 600.000 de lei pentru nereguli descoperite la casele de schimb valutar

Peste 400 de case de schimb valutar din toată ţara au fost verificate de inspectorii pentru protecţia consumatorilor, la mai mult de un sfert dintre ele fiind descoperite deficienţe pentru care s-au aplicat amenzi de peste 600.000 de lei, a declarat, marţi, preşedintele ANPC, Constantin Cerbulescu.
Romania TV
10 apr. 2012, 11:01
Amenzi de peste 600.000 de lei pentru nereguli descoperite la casele de schimb valutar

Preşedintele Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a declarat că în total au fost verificate 431 de puncte de lucru în care sunt prestate servicii de schimb valutar, iar pentru abaterile constatate s-au aplicat 174 de avertismente, 161 de amenzi contravenţionale în valoare de 616.750 lei şi s-a dispus oprirea temporară a activităţii pentru 57 de case de schimb.

Printre deficienţele constatate se numără faptul că unii operatori economici nu aveau completat formularul de tranzacţionare a schimbului valutar, lista cursurilor de schimb din interiorul casei nu era afişată la loc vizibil sau nu era afişată deloc iar în unele situaţii erau afişate şi cursuri de schimb pentru care firma nu deţinea valuta la tranzacţionare.

Constantin Cerbulescu a mai spus că operatorii economici au fost sancţionaţi şi pentru că nu emiteau formularul de acceptare a tranzacţiei care trebuie să cuprindă obligatoriu elemente precum: date de identificare, numele, adresa operatorului, datele de identificare ale clientului, suma tranzacţionată, cursul valutar, semnătura lucrătorului dar şi a cumpărătorului.

Consumatorii sunt sfătuiţi să solicite completarea formularului de tranzacţionare a schimbului valutar, să verifice lista cursurilor de schimb valutar afişată pe panoul exterior, cât şi în interiorul casei de schimb.

De asemenea, clienţii pot solicita înscrierea pe versoul bonului fiscal a seriilor şi numerelor bancnotelor vândute.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Povestea emoţionantă a Mariei Antonescu, handbalista de la CSM Bucureşti crescută la casa de copii: „Nu mi-am cunoscut părinţii naturali!”
Capital.ro
Se schimbă amenzile în România! Informația care ar putea dispărea definitiv din procesul-verbal
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu bagajele nerevendicate de pe Aeroportul Otopeni. Cât timp sunt păstrate și ce se întâmplă cu ele după un an
Adevarul
De ce apare miriapodul de casă și cât de periculos este „gândacul cu multe picioare”: riscurile mușcăturii și cum scapi de el din locuință
wowbiz.ro
Medic rezident găsit fără viață în Spitalul Floreasca. Care ar fi cauza morții. Alexandru Rogobete: „Dumnezeu să te odihnească în pace, drag coleg”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
A fost alături de România în SUA și e convins: ”Puteam fi campioni mondiali în '94!”. Care ar fi fost marele avantaj al naționalei noastre
MediaFlux
Palatul Buckingham face angajări. Ce salariu oferă Familia Regală
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți