Amenzi noi pentru şoferi. Ce trebuie să nu mai facă conducătorii auto

O nouă lege va reglementa anumite aspecte legate de traficul rutier, printre care şi parcarea pe trotuare, care va fi amendată cu sume semnificativ mai mari decât în momentul de faţă.
Filip Stan
18 oct. 2021, 20:36
Amenzi noi pentru şoferi. Ce trebuie să nu mai facă conducătorii auto

Mașinile parcate neregulamentar, pe trotuar, și din cauza cărora pietonii își pun viața în pericol mergând pe carosabil, vor atrage proprietarilor, conform proiectului de lege, amenzi ce se ridică la valoarea de câteva mii de lei.

Până acum s-au aplicat sancțiuni pentru această practică însă ele erau extrem de mici, așa că nu ridicau mari probleme șoferilor.

Lucian Bode, ministrul de Interne interimar, a vorbit despre acest subiect de câteva ori, ba chiar a venit și cu propuneri. El își dorește un set de reguli mai stricte și sancțiuni pentru mașinile parcate pe trotuar, dar și pentru degajarea spațiului public. Luni, o nouă lege care schimbă cadru legal actual cu privire la circulație a fost aprobată de către Senat, potrivit Evz.

Pentru a intra în vigoare, legea mai are câteva praguri de trecut, următorul pe listă fiind aprobarea Camerei Deputaților. Atât polițiștii rutieri, cât și cei locali, vor putea amenda șoferii care își lasă mașinile pe trotuar, fără să lase un spațiu liber de minim un metru pentru deplasarea pietonilor.

Citeşte şi: Alexandru Rafila, despre ajutorul venit din partea OMS: Expertul va sta, probabil, vreo două luni în România. La noi nu există deloc implicare, nu există perspectivă de scădere în următoarele săptămâni

Această nouă lege va aduce modificări asupra OUG nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Ea va aduce amenzi destul de mari șoferilor care nu respectă reglementările, ele fiind cuprinse între 1.305 lei și 2.900 lei. Punctul-amendă în acest moment are o valoare de 145 lei. Aceste amenzi sunt valabile doar dacă legea este dată înainte de creșterea salariului brut, programată pentru ianuarie 2022.

De la începutul anului viitor, după creșterea salariului minim brut la 2.300 de lei, un punct-amendă se va ridica la 230 de lei. În acest caz, amenzile acordate de organele legii cu privire la parcarea pe trotuar se vor încadra între 2.070 și 4.600. Justificarea celor care au propus noul proiect de lege spune că “asigurarea spațiilor de parcare speciale este problematică, iar numărul locurilor de parcare este deseori inadecvat pentru a face față cererii”.

Noile propuneri de schimbare a legislației au fost aprobate deja de Senat și urmează să fie puse pe masa Camerei Deputaților. Dacă trece de vot, legea trebuie promulgată de președintele Klaus Iohannis și urmează publicarea în Monitorul Oficial. Abia atunci ea va intra în vigoare, iar șoferii care vor parca neregulamentar pe trotuar vor fi aspru sancționați.

Citeşte şi: O profesoară, fost director de şcoală, este acuzată că a încasat bursele elevilor

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gerard Pique i-a scris un mesaj simplu, însă Shakira l-a uimit cu răspunsul ei: ”Doamne, nu e normală”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi