Amenzi pentru cei care măresc nejustificat preţurile în situaţii de urgenţă sau război. Noi măsuri pregătite la Guvern

Guvernul vrea să combată creșterea nejustificată a prețurilor care pot apărea în situații excepționale, precum starea de urgență, starea de alertă ori în cazul unui război.
Alina Costache
29 apr. 2022, 10:15
Amenzi pentru cei care măresc nejustificat preţurile în situaţii de urgenţă sau război. Noi măsuri pregătite la Guvern

Amenzi pentru cei care măresc nejustificat preţurile în situaţii de urgenţă sau război. Ministerul Finanțelor, ANAF, Ministerul Economiei, ANPC și Consiliul Concurenței lucrează la un proiect de Ordonanță de urgență privind măsuri antispeculă, cea mai recentă întâlnire având loc chiar marți, 26 aprilie, potrivit ziarulunirea.ro.

Proiectul prevede că „în contextul pandemic actual, generat de apariţia virusului COVID-19, activitatea economică a anumitor sectoare de interes (ex.: alimentar, farmaceutic) a cunoscut la nivel naţional, o serie de transformări şi oscilaţii, care au dat naştere necesităţii reglementării cu precădere şi în regim de urgenţă, a situaţiilor în care apar frecvent decalaje semnificative de negociere și practici specifice, prin care companii mai puternice abuzează de companiile mai slabe.”

Citeşte şi: Indicele Robor, la cel mai mare nivel din ultimii 9 ani. Ratele românilor vor exploda iar în câteva zile

Autoritățile susțin că ar fi nevoie de acest act normativ având în vedere și „necesitatea asigurării bunei funcționalități a pieței produselor și serviciilor și a unui nivel adecvat de protecție a consumatorilor cu privire la practicile comerciale care pot aduce atingere intereselor economice ale acestora, în vederea garantării existenței unui mecanism care să asigure posibilitatea combaterii practicilor de majorare nejustificată a prețurilor din partea operatorilor economici în situații excepționale, cum ar fi starea de urgență, stare de alertă, starea de mobilizare parțială sau totală a forțelor armate, stare de război, stare de asediu sau alte situații de criză.”

Citeşte şi: Cum își propune guvernul să crească producția de cartofi. Cifre dezastruoase pentru România, care importă pe bandă rulantă până și cele mai banale fructe și legume

„Practicarea unor prețuri nejustificat de mari, limitarea producției sau a vânzărilor, acumularea de mărfuri de pe piața internă în scopul creării unui deficit pe piață și revânzării lor ulterioare la un preț crescut în mod artificial în perioadele în care sunt identificate situaţii de criză, dezechilibru major între cerere şi ofertă şi disfuncţionalitate evidentă a pieţei, pentru listele de produse identificate ca fiind în situație de risc speculativ prin act normativ la nivel de hotărâre emis de Guvernul României.

Autoritățile abilitate vor stabili, prin instrucţiuni, procedura rapidă pentru instrumentarea contravenției”, se mai arată în proiect.

Concurenţa neloială ar urma să fie sancţionată cu amendă de la 0,1% – 1% din cifra de afaceri totală din anul financiar anterior sancţionării, dar nu mai puţin de 10.000 lei pentru contravenţiile săvârşite de întreprinderi.

O primă formă a proiectului elaborat de către Consiliul Concurenței a fost înaintat Ministerului Finanțelor și Ministerului Economiei, în vederea analizării acestuia.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
O bătrână a izbucnit în plâns, după ce Poliția Locală i-a împrăștiat fructele și legumele pe trotuar, în Sectorul 1. Imagini revoltătoare
Fanatik.ro
Florin Tănase și Vali Crețu, excluși din lotul FCSB pentru meciul cu UTA Arad. Motivele deciziei. Exclusiv
Capital.ro
Se trece la poprirea conturilor bancare. Măsura îi vizează atât pe cetățeni, cât și firmele. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce trebuie să faci imediat dacă bancomatul îți reține cardul. Când îl mai poți recupera și când trebuie blocat
Adevarul
Sfârșit de vară cu delicii demențiale în bucătărie. Trei rețete românești de final de sezon care te fac „să lingi cratița și pe dosul afumat”
wowbiz.ro
Motorina se ieftinește din nou în România! Acciza scade la 25% în perioada 1-15 septembrie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Jurnalista Brîndușa Armanca s-a stins din viață la 72 de ani. A format generații de ziariști
iamsport.ro
Schimbare istorică. Ion Țiriac: 'E trist că și la vârsta mea trebuie să fiu aici'
MediaFlux
Horoscop 30-31 august. Zodiile care dau lovitura la final de lună, dar și nativii urmăriți de ghinion în ultimele zile din august
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat