Amenzi uriaşe pentru şefii care îşi stresează angajaţii. Orele suplimentare abuzive vor şi ele pedepsite

Şefii pot fi amendaţi cu până la 200.000 de lei dacă îşi stresează angajaţii. De asemenea, nerespectarea prevederilor legii privind munca suplimentară este amendată cu până la 3.000 de lei pentru fiecare angajat.
Razvan Mihalascu
11 ian. 2021, 12:51
Amenzi uriaşe pentru şefii care îşi stresează angajaţii. Orele suplimentare abuzive vor şi ele pedepsite

Legislaţia muncii a suferit modificări în 2020 şi prevede de acum şi amenzi uriaşe pentru şefii care îşi stresează angajaţii. De altfel, stresul este considerat formă de hărţuire morală la locul de muncă, scrie Avocatnet.ro.

Va fi sancţionată şi munca suplimentară excesivă a salariaţilor. De asemenea, apar noi obligații ale angajatorilor față de salariații cu handicap, iar un nou tip de pensie ce poate fi stabilită pentru salariații proprii.

Citeşte şi: Ministrul Sănătăţii a izbucnit după imaginile revoltătoare de la spitalul din Corabia. S-au dat amenzi pe bandă rulantă

Amenzi uriaşe pentru şefii care îşi stresează angajaţii. Ce prevede legislaţia muncii

Din vara anului 2020 a fost introdusă în legislația muncii și o amendă de la 1.000 la 20.000 de lei pentru discriminarea la muncă. Acum, pe lângă amenzile pentru discriminare la muncă, apar în Codul muncii și noțiunile de discriminare prin asociere, hărțuire și victimizare, notează sursa citată.

În acest sens, a fost completată lista criteriilor de discriminare, mai exact au fost incluse expres boala cronică necontagioasă, infectarea cu HIV și apartenența la o categorie defavorizată drept criterii de discriminare.

Citeşte şi: Pandemia de COVID-19 a accentuat singurătatea şi stresul. Câţi români s-au gândit la moarte în 2020 – SONDAJ IRES

Stresul e considerat hărţuire morală la locul de muncă. Ce sancţiuni riscă angajatorii

Legislația muncii prevede acum că stresul și epuizarea fizică sunt considerate forme ale hărțuirii morale la locul de muncă.

Dacă autoritățile identifică fapte de hărțuire morală la locul de muncă, acestea pot să oblige angajatorul să ia măsurile necesare pentru a stopa hărțuirea salariaților în cauză. Totodată, ele pot obliga angajatorul să plătească, pentru salariații hărțuiți moral, consilierea psihologică necesară, conform celor stabilite de medicul de medicina muncii.

Apoi, în cazul hărțuirii morale la muncă, angajatorii riscă amenzi de până la 200.000 de lei. Angajatorul are obligaţia, potrivit legislației aplicabile în acest an, de a lua orice măsuri necesare în scopul prevenirii şi combaterii actelor de hărţuire morală la locul de muncă, inclusiv prin prevederea în regulamentul intern al unităţii, de sancţiuni disciplinare pentru angajații care săvârşesc acte sau fapte de hărţuire morală la locul de muncă. Dacă nu se achită de această obligație generală, angajatorul riscă o amendă între 30.000 și 50.000 de lei.

De asemenea, dacă un angajator stabilește reguli sau măsuri interne care să oblige, să determine sau să îndemne salariaţii să comită fapte acte de hărţuire morală la locul de muncă, amenzile aplicabile au valori între 50.000 și 200.000 de lei.

Amenzi uriaşe pentru şefii care îşi stresează angajaţii. Angajatorul trebuie să plătească daune şi consiliere

Pe de altă parte, angajatorii pot fi obligaţi, de o instanţă judecătorească, să acorde daune compensatorii şi morale salariaţilor care au fost hărţuiți moral la locul de muncă.

Mai mult, angajatorii pot fi obligați să plătească salariaţilor hărţuiţi pentru consiliere psihologică, pentru o perioadă rezonabilă stabilită de către medicul de medicina muncii (măsura poate fi dispusă atât de o instanță, cât și de Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării).

Cresc amenzile pentru angajatori în cazul muncii suplimentare

Potrivit sursei citate, Codul muncii a fost modificat în vara lui 2020, astfel încât, acum, angajatorii pot fi sancționați pentru „nerespectarea dispozițiilor privind munca suplimentară, cu amendă de la 1.500 lei la 3.000 lei pentru fiecare persoană identificată ca prestând muncă suplimentară”.

Înainte, angajatorii care încălcau prevederile referitoare la munca suplimentară riscau o singură amendă cuprinsă între 1.500 și 3.000 de lei, indiferent pentru câți salariați se încălca legea.

Citeşte şi: Raed Arafat s-a vaccinat anti-Covid în fața tuturor românilor: „E un gest de normalitate” Imaginile momentului!

 

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Toate detaliile despre transferurile Rapidului! Ce lovitură de imagine încearcă Angelescu: „Și eu, și Pancu ni-l dorim”
Capital.ro
Comisioane suplimentare pentru românii cu card. Situațiile în care se taxează mai mult pentru retragerile de numerar
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?