Anca Boagiu promite lifturi în toate cele 49 de staţii de metrou

Prezentă vineri dimineaţă la şantierul noii magistrale de metrou din Drumul Taberei, Anca Boagiu, ministrul Transporturilor, a promis că până la mijlocul anului viitor, toatre cele 49 de staţii de metrou vor avea lifturi pentru persoanele cu dizabilităţi, potrivit Mediafax.
Romania TV
04 nov. 2011, 12:35
Anca Boagiu promite lifturi în toate cele 49 de staţii de metrou

Până în prezent, doar 12 staţii au montate astfel de lifturi. „La sfârşitul anului trecut, am dat în folosinţă toate scările rulante, iar anul acesta am continuat investiţia de 27,3 milioane euro pentru a monta lifturi. Astăzi avem 12 staţii cu lifturi, la care se vor adăuga 11 până la finele anului. Restul vor fi montate anul viitor“, a menţionat Boagiu, citată de Mediafax.

Ministrul Transporturilor şi directorul general al Metrorex, Gheorghe Udrişte, au vizitat vineri şantierul Magistralei V de metrou Drumul Taberei-Eroilor, care va fi deschis circulaţiei în prima parte a anului 2015.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Cristi Balaj a spus clar câte penalty-uri ar fi dat el în Rapid – Oțelul 0-2, după ce șefii giuleștenilor au adus acuzații fără precedent: „I-a iritat!”. Exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
Motivul pentru care supermarketurile din România nu au ferestre. Vei privi altfel magazinele de acum
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Incident tragic în Bacău, chiar înainte de Crăciun. Un bărbat și-a pierdut viața în timp ce monta instalațiile decorative pentru șeful său
iamsport.ro
Nervos că jucătorii Stelei au aranjat un meci, Valentin Ceaușescu a izbucnit la adresa lui Anghel Iordănescu: ”Nu mă mai vedeți pe teren, uitați de mine!”
MediaFlux
Fostul ministru al Sănătății, Eugen Nicolaescu, se tratează. A luat drumul farmaciilor ieftine în rând cu pensionarii FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde