Anchetă la Penitenciarul Rahova după ce Liviu Dragnea a fost eliberat pentru o zi. Ana Birchall cere verificări

Ministrul de Justitie, Ana Birchall, a cerut verificări după ce Liviu Dragnea a primit o permisie de o zi. Directorul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor a declanşat o anchetă la Penitenciarul Rahova deoarece, potrivit legii, deținuții cercetați într-un alt dosar penal nu au dreptul să iasă din penitenciar. 
Romania TV
02 nov. 2019, 13:20
Anchetă la Penitenciarul Rahova după ce Liviu Dragnea a fost eliberat pentru o zi. Ana Birchall cere verificări

Ministrul de Justitie, Ana Birchall, se implica in scandalul permisiei de o zi primita de Liviu Dragnea. Ana Birchall i-a cerut șefului Administrației Naționale a Penitenciarelor să verifice modul în care lui Liviu Dragnea i-a fost acordată permisiunea de a ieși din penitenciarul Rahova.

Prima permisie obţinută de Dragnea s-ar putea să fie şi ultima. Fostul lider PSD ar fi ieşit ilegal din închisoare

„Având în vedere informaţiile vehiculate în spaţiul public cu privire la modalitatea de acordare a unei recompense cu permisiunea de ieşire din penitenciar pentru o durată de 24 de ore, la solicitarea ministrului justitiei, Ana Birchall, directorul general al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor a dispus efectuarea în regim de urgenţă a verificărilor care se impun la Penitenciarul Bucureşti-Rahova”, se arată într-un comunicat de presă al ANP.

Conform sursei citate, ministrul justiţiei va fi informat privind rezultatele verificărilor şi a măsurilor legale care se impun.

Fostul preşedinte al PSD Liviu Dragnea este încarcerat la Penitenciarul Rahova unde execută o condamnarea la 3 ani şi 6 luni de detenţie în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.

Liviu Dragnea a fost eliberat pe ascuns joi. El a avut o zi de permisie

Liviu Dragnea ar fi solicitat o permisie de o zi, cu ocazia aniversării sale, iar în spaţiul public au apărut informaţii că a ieşit din penitenciar pentru 24 de ore dupa ce o comisia formata din cadrul penitenciarului a decis sa avizeze favorabil cererea depusa de fostul lider PSD.

Eliberarea lui Liviu Dragnea a starnit insa un val de revolta. Problema permisiei lui Liviu Dragnea e dată de o prevedere din Regulament de aplicare a legii privind executarea pedepselor, care arată că nu are voie să primească această recompensă un deținut care e cercetat sau urmărit penal într-un alt dosar.

Cum a fost surprinsă Irina Tănase în ziua în care Liviu Dragnea a ieşit din spatele gratiilor

Liviu Dragnea mai este urmărit penal în dosarul „Tel Drum” pentru constituirea unui grup infracţional, abuz în serviciu şi infracţiuni privind deturnarea de fonduri europene.

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Panică în Dubai! O dronă a lovit un zgârie-nori. Imagini terifiante
Fanatik.ro
A răbufnit în direct după 19 ani când a fost întrebat dacă Dinamo a vândut calificarea cu Lazio: „Nu o să zic asta nici la masă cu prietenii!”
Capital.ro
Ilegal la bloc în asociația de proprietari. Românii au dreptul să ceară dovadă. Procedura corectă pentru locatari
Playtech.ro
La ce temperatură se plantează roșiile și ardeii în solar. Câte grade trebuie să aibă solul pentru a nu suferi răsadurile
Adevarul
Exod inversat. Statistica surprinzătoare a românilor care revin definitiv în țară
wowbiz.ro
Motivul pentru care colegii din trupa Holograf nu își vor lua rămas-bun de la Mugurel Vrabete la Sala Palatului! Gestul emoționant pe care l-a făcut soția lui Romeo Dediu la priveghi | EXCLUSIV
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
Sorin Cârțu l-a făcut praf pe fostul conducător din fotbalul românesc: ”Din cauza fraierului s-a stricat tot!”
MediaFlux
Pensii 2026. Se dau 1000 de lei în plus pentru o categorie de pensionari, după adoptarea bugetului
stirilekanald.ro
A fost măcel! Sunt peste 600 de morți
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj