Andrei Găluţ, solistul trupei Goodbye to Gravity, primul mesaj după tragedia din Colectiv: O palmă cruntă de la viaţă

Solistul trupei Goodbye to Gravity a transmis primul său mesaj public, în care a vorbit despre drama din Clubul Colectiv. Andrei Găluț spune că acele momente l-au pus la pământ, i-au întunecat visele şi i-au răpit pe cei dragi.
Filip Stan
02 feb. 2016, 08:17
Andrei Găluţ, solistul trupei Goodbye to Gravity, primul mesaj după tragedia din Colectiv: O palmă cruntă de la viaţă

Andrei Găluț este într-o stare bună din punct de vedere fizic, dar psihic este distrus din cauza veștilor pe care le-a primit despre apropiații lui. Colegii săi din trupă şi logodnica lui au murit ca urmare a incendiului din Colectiv.

La trei luni de la incendiul din Colectiv, care i-a marcat definitiv viața, arădeanul Andrei Găluț, solistul trupei Goodbye to Gravity, a exprimat primul său mesaj public. Nu a făcut-o direct, ci printr-un intermediar: Vlad Bușcă, reprezentant al Universal Music (casa de discuri a formației). Acesta a dat citire emoționantului mesaj al lui Andrei Găluț în cadrul Galei Metalhead Awards, unde trupa Goodbye to Gravity a fost distinsă cu premiul special „Best Romanian Rock Ambassador”.

„Cei care m-au cunoscut știu cât de mult ne-ar fi plăcut să fim în fața voastră acum, dar nu a fost să fie așa. Știu că tot s-a discutat despre acel eveniment și nu sunt prea multe de spus despre asemenea momente. Momente în care primești o palmă cruntă de la viață, care te pune la pământ, îți întunecă visele și ți-i răpește pe cei dragi, fără motiv și fără ezitare. Asta a însemnat Colectiv pentru mine și sute de alți oameni minunați, care s-au alăturat pe 30 octombrie să sărbătorim împreună lansarea albumului Mantras of War. Acum avem încă 63 de motive să luptăm, să purtăm în continuare războaiele noastre interioare sau nu, să ținem capul sus, atât pentru noi, cât și pentru ei. Vă mulțumesc tuturor, celor care apreciază și cred în visul numit Goodbye to Gravity! Să ne vedem sănătoși și la cât mai multe concerte!”, a declarat Andrei, potrivit aradon.ro.

Vezi şi: INCENDIU COLECTIV. MISTER neelucidat. Anchetatorii nu reuşesc să afle cine a dus artificiile în club

Andrei Găluţ a fost transferat la câteva zile după incendiu în Spitalul Crucii Roşii din Beverwijk, Olanda, unde a fost supus mai multor intervenţii. Apropiaţii spun că starea de sănătate a lui Andrei se îmbunătăţeşte.

Membrii trupei Goodbye to Gravity – Andrei Găluţ (voce), Alex Pascu (bas), Vlad Ţelea (chitară), Mihai Alexandru (chitară) şi Bogdan Enache (tobe) – au concertat pe 30 octombrie în clubul Colectiv din Bucureşti. Goodbye to Gravity şi-a lansat în acea seară albumul „Mantras of War”.

Vezi: Mărturia sfâşietoare a unui poliţist care a scos răniţii din Colectiv: Nu mai aveau pleoape, erau arse

DailyBusiness
Laureatul Nobel Joseph Stiglitz spune că inteligența artificială nu doar că îți poate lua locul de muncă, dar va face clasa „tech bro” și mai bogată
Spynews
Halucinant! Oana Ciocan nu știa că e despărțită de Jador! A aflat din presă. Declarații exclusive de la fosta cântărețului
Fanatik.ro
Mihai Stoica, răspuns pentru Gigi Becali după „hoția mare” de la Rapid – Dinamo 3-2
Capital.ro
Ajutor în bani pentru pensionari. Decizie în Parlament pentru 2,8 milioane de români. Sunt banii pentru 2026
Playtech.ro
Ce taxe trebuie să plătești dacă vinzi o mașină în 2026. Ce obligații fiscale apar după tranzacție
Adevarul
Israelul a distrus avionul privat al lui Khamenei. Informații contradictorii despre locația și starea noului lider suprem
wowbiz.ro
Vești bune pentru pensionari! Primesc tichete sociale în valoare de 200 de lei. Condițiile pe care trebuie să le îndeplinească
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Durere fără margini în Constanța. O fetiță de 5 ani și-a pierdut viața după ce casa în care se afla a fost cuprinsă de foc. Mama și fratele ei sunt în stare gravă
iamsport.ro
”Dacă afla Valentin Ceaușescu, ne spărgea în două”. Loți Bölöni a făcut lumină după 40 de ani
MediaFlux
Donald Trump amenință mai multe țări europene. De cine se teme Putin mai mult
stirilekanald.ro
Se taie pensiile! Bolojan a făcut anunțul
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj