Andrei Zaharescu şi Victor Socaciu, retraşi din funcţia de CONSUL: „Incompetenţii trebuie retraşi urgent”

Andrei Zaharescu şi Victor Socaciu riscă să rămână fără funcţia de consul. Deputatul PNL Costel Alexe a cerut Guvernului să îi retragă pe cei doi pe motiv că nu au nicio treabă cu diplomaţia.
Alina Costache
14 mart. 2015, 07:38
Andrei Zaharescu şi Victor Socaciu, retraşi din funcţia de CONSUL:

Liberalul a explicat că Andrei Zaharescu şi Victor Socaciu nu au avut nicio activitate notabilă de când au fost numiţi reprezentanţi ai României în Africa de sud, respectiv în Canada.

Dragi colegi, doamnelor si domnilor,

Opriti haosul si degringolada din MAE pana cand nu va fi prea tarziu!

Solicit urgent Ministerului Afacerilor Externe sa se distanteze de masurile cu caracter politic luate in ultimul timp de Guvern si politrucii din MAE.

Solicit, de asemenea, comisiilor parlamentare pentru politica externa sa ia in discutie aceasta chestiune urgenta care risca sa izoleze Romania in plan extern si sa compromita relatiile cu partenerii europeni si internationali! Masurile trebuie sa vizeze instituirea unui acord politic pentru ca sinecurile sa fie oprite, iar incompetenții retrasi urgent de la posturi! (…).

Alta dezvaluire a presei l-a privit pe fostul purtator de cuvant al Guvernului Ponta si consilier al premierului. Andrei Zaharescu, recrutat initial in Executiv, a fost rasplatit, dupa un mandat sters la pupitrul purtatorului de cuvant al Guvernului, cu un post bine platit si foarte indepartat. Tocmai in Africa de Sud, cu titulatura de Consul General. Jurnalistii au relatat de curand ca acesta nu are nici o activitate notabila, singurele marturii pentru activitatea sa fiind cele de la o petrecere de ziua Romaniei, alaturi de prietena sa si de alti petrecareti fericiti.

Tot o numire cu cantec s-a produs si pe continentul american. Astfel, cele mai importante consulate au ajuns refugii sinecuriste pentru camarila pesedista. Anul trecut, MAE a trimis in Canada, intr-unul din cele mai importante consulate care deserveste o numeroasa comunitate romaneasca, un cantaret de folk, singura calitate fiind carnetul de partid. Victor Socaciu este de peste un an de zile Consul General al Romaniei la Montreal. Aceasta rasplata a venit dupa ce Socaciu a pierdut un post de deputat la alegerile din 2012 si dupa ce munca de secretar de stat pentru a rezolva problemele revolutionarilor s-a dovedit a fi prea epuizanta. Nimeni nu stie ce face Victor Socaciu in Canada, daca sustine doar concerte sau se ocupa si de reteaua electorala a PSD?„, a declarat Costel Alexe, potrivit wowbiz.ro.

Andrei Zaharescu a fost numit consul în octombrie 2013, după ce a fost purtător de cuvânt al Guvernului. La scurt timp după ce a ajuns în Cape Town, Zaharescu a divoţat de soţie şi şi-a refăcut viaţa cu o tânără avocată, împreună au şi un copil. Victor Socaciu a fost numit consul al României în Canada, în aprilie 2014.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Cât costă cele mai ieftine bilete la Campionatul Mondial. FIFA a luat decizia după ce și-a pus fanii fotbalului în cap
Capital.ro
Se folosesc de Călin Georgescu. O nouă înșelătorie profită de fostul candidat. Oamenii cad imediat în plasă
Playtech.ro
Ce pensie primeşti după 40 de ani de muncă: modalitate simplă de calcul în funcţie de salariu Social
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Leontin Chiorpec, fost fotbalist de doar 39 ani, și-a pierdut viața în drum spre serviciu. Era tatăl unui băiețel și doar ce se căsătorise: „Un soț bun și cel mai minunat tată”
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde