Andronescu: Legea Educaţiei trebuie modificată, chiar dacă preşedintele a spus să nu o schimbăm

Noul ministru al Educaţiei, Ecaterina Andronescu, a declarat luni seara, la România TV, că Legea Educaţiei trebuie modificată, în ciuda a ceea ce a spus preşedintele Traian Băsescu. Şeful statului a afirmat, la ceremonia de învestire de la Palatul Cotroceni, că speră să nu se înceapă cu modificările la Legea educaţiei până când aceasta nu va fi văzută funcţionând.
Romania TV
02 iul. 2012, 19:53
Andronescu: Legea Educaţiei trebuie modificată, chiar dacă preşedintele a spus să nu o schimbăm

„În mod categoric da, chiar dacă domnul preşedinte a spus să nu schimbăm Legea Educaţiei. Şi aş porni o dezbatere publică pe lucrurile care trebuie neapărat să fie modificate pentru că nu au produs efecte favorabile sistemului de învăţământ. Nu sunt de părere că trebuie să radem tot, dar nu trebuie să perseverăm în greşeală. Este un proverb – să greşeşti este omeneşte, să perseverezi în greşeală este diabolic. Nu vreau să fiu diabolică”, a declarat ministrul Ecaterina Andronescu, la emisiunea Ultima Oră, de la România TV, întrebată fiind dacă va modifica Legea educaţiei.

Întrebată despre schimbarea sistemului de ierarhizare a universităţilor, Andronescu a spus că acest sistem „nu prea are documente în spate”, dar a arătat că trebuie să se documenteze pentru a vedea exact cum stau lucrurile. 

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, luni, la ceremonia de depunere a jurământului de către Ecaterina Andronescu, noul ministru al Educaţiei, că speră să nu se înceapă cu modificările la lege până când aceasta nu va fi văzută funcţionând.

„Sper să nu începem cu modificările la lege până când nu o vedem funcţionând”, a mai spus preşedinteleBăsescu.

Ecaterina Andronescu a depus, luni, la Palatul Cotroceni, în prezenţa preşedintelui Traian Băsescu, jurământul de învestitură în funcţia de ministru al Educaţiei.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
După 16 ani petrecuți în România, celebrul italian a luat marea decizie. Părăsește definitiv țara
Capital.ro
Vârstnicii care primesc 2.783 de lei pensie. Câți pensionari are România în total. Date oficiale CNPP
Playtech.ro
Cu ce salariu mai poți lua un apartament de 70.000 de euro prin Noua Casă. Diferența uriașă față de 2015
Adevarul
România intră sub asediul furtunilor. DSU și ISU mobilizează forțe speciale în județele aflate sub Cod portocaliu
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Fostul jucător din Ștefan cel Mare a spus că ”adevărata” Dinamo nu e echipa din SuperLiga: ”Când jucam acolo, nici nu îmi venea să cred”
MediaFlux
Cum e posibil ca Australia să participe la Eurovision. Motivul pentru care o țară din afara Europei este concurentă
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi