Angela Merkel, despre criza refugiaţilor: Putem depăși această provocare doar împreună

Cancelarul german Angela Merkel le-a cerut partenerilor europeni să-și respecte angajamentele asumate în privinţa crizei refugiaților, spunând că Germania poate gestiona valul de migranţi care a ajuns în această ţară.
Filip Stan
06 mart. 2016, 12:41
Angela Merkel, despre criza refugiaţilor: Putem depăși această provocare doar împreună

Cancelarul german Angela Merkel le-a cerut partenerilor europeni să-și respecte angajamentele asumate la ultimul summit european pentru a face față crizei refugiaților, relatează duminică EFE.

„Sper să punem în practică pas cu pas ceea ce au agreat cele 28 de țări membre ale UE la ultimul summit. Putem depăși această provocare doar împreună”, a declarat Merkel într-un interviu publicat duminică de Bild am Sonntag. 

Pe de altă parte, Merkel a respins o afirmație a premierului bavarez Horst Seehofer, care a acuzat-o că a schimbat foaia în politica refugiaților, cerând ca migranții aflați în Grecia să nu fie aduși în Germania, spre deosebire de septembrie 2015, când a permis imigranților blocați în Ungaria să ajungă pe teritoriu german. 

„Nu este vorba de schimbat foaia. În prezent ne confruntăm cu o situație diferită față de acum șase luni deoarece Grecia, împreună cu alți parteneri europeni, dorește să-i trateze în mod demn pe refugiați”, a spus cancelarul german. 

În ceea ce privește Germania, care în 2015 a primit peste un milion de solicitanți de azil, Merkel a apreciat că țara are resurse pentru a înfrunta criza imigrației. Însă Merkel insistă pe obiectivul de a avea un buget echilibrat, lucru absolut necesar — spune ea — într-o țară cu o populație în proces de îmbătrânire. 

Citeşte şi: Austria refuză să mai accepte cote de refugiaţi

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Scene incredibile în Capitală! Tânăr, surprins încercând să se arunce în fața mașinilor! CAV de la Survivor a intervenit imediat
Fanatik.ro
Câți fani va avea Universitatea Craiova la meciul cu Levski Sofia de pe stadionul „Georgi Asparuhov”. Exclusiv
Capital.ro
Ploi torențiale și vijelii puternice în mai multe regiuni din România. IGSU avertizează că un județ intră sub cod roșu de vreme severă
Playtech.ro
Țara în care tot mai mulți nemţi pleacă pentru salarii mai mari. Spun că o duc mai bine decât în Germania
Adevarul
Paradoxul imobiliar din România: vânzările scad, dar prețurile cresc. Gabriel Biriș: „Ne așteaptă o ajustare de durată, de circa 5 ani”
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bani pentru elevii care au obținut media 10 la examenele naționale! Ce sume ar putea primi absolvenții
iamsport.ro
400.000 de euro salariu pentru transferul verii la FCSB. Jucătorul a ajuns deja în România
MediaFlux
Horoscop 22 iulie. Universul schimbă regulile jocului! O zodie dă lovitura, iar alta primește vestea cea mare
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România