ANOFM: Rata șomajului este în creștere

Rata şomajului a fost de 5,26 la sută în prima lună a acestui an, cu 0,14 puncte procentuale în creştere faţă de luna decembrie, în total fiind înregistraţi 473.569 de şomeri, informează, vineri, Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM).
Romania TV
10 feb. 2012, 13:20
ANOFM: Rata șomajului este în creștere

Potrivit ANOFM, rata şomajului înregistrat la sfârşitul lunii ianuarie, la nivel naţional, a fost de 5,26 la sută, mai mare cu 0,14 puncte procentuale (pp) decât cea din luna decembrie a anului 2011 şi mai mică cu 1,48 pp decât cea din luna ianuarie a anului trecut.

Numărul total al şomerilor înregistraţi în evidenţele agenţiilor judeţene pentru ocuparea forţei de muncă a fost de 473.569 de persoane, cu 12.556 persoane mai multe faţă de sfârşitul lunii anterioare.

În ceea ce priveşte rata şomajului înregistrat pe sexe, în luna ianuarie, comparativ cu luna precedentă, rata şomajului masculin a crescut de la valoarea de 5,38 la sută la 5,61 la sută, iar rata şomajului feminin a crescut de la 4, 81 la sută la 4, 87 la sută.

ANOFM precizează că la începutul anului, din numărul total de şomeri 77.333 au sub 25 de ani, 36.939 au între 25 şi 29 de ani, 113.601 au între 30 şi 39 de ani, 125.559 au între 40 şi 49 de ani, 60.970 între 50 şi 55 de ani şi 59.167 au depăşit 55 de ani.

Scăderi ale ratei şomajului se înregistrează în trei judeţe şi în Bucureşti, respectiv: Covasna cu 1,08 pp, Dâmboviţa cu 0,03 pp şi Teleorman cu 0,01 pp.

„În municipiul Bucureşti, rata şomajului a scăzut cu 0,01 pp”, precizează ANOFM.

Cele mai ridicate niveluri ale ratei şomajului au fost atinse în judeţele: Mehedinţi (9,94 la sută), Vaslui (9,85 la sută), Teleorman (8,86 la sută), Dolj (8,84 la sută), Buzău (7,99 la sută), Alba (7,92 la sută), Ialomiţa (7,88 la sută) şi Galaţi (7,77 la sută).

Din totalul şomerilor înregistraţi la nivel naţional, 191.969 au fost indemnizaţi şi 281.600 neindemnizaţi, numărul celor indemnizaţi crescând cu 9.431 persoane, iar al celor neindemnizaţi a crescut cu 3.125 faţă de luna precedentă.

 

DailyBusiness
Nicușor Dan, înainte de Summitul NATO: România cere ca importanța Mării Negre să fie inclusă în declarația finală
Spynews
Un manelist celebru a murit! Colegii de breaslă i-au adus un ultim omagiu
Fanatik.ro
Voyo dă o lovitură uriașă pe piața media! A cumpărat drepturile TV de la Formula 1
Capital.ro
Veste tristă în lumea filmului. S-a stins unul dintre cele mai cunoscute nume ale cinematografiei. Sam Neill învinsese cancerul cu doar câteva luni înainte
Playtech.ro
Coperto, kuver sau couvert, taxa care îi surprinde pe români în vacanță. Ce este și de ce apare mereu pe bonul primit la restaurante
Adevarul
Ziua în care armata română a salvat Rusia de la dezastru: Momentul critic în care oamenii țarului au înghițit în sec și au cerut ajutor
wowbiz.ro
A fost făcută publică cauza morții lui Gabi Mureșan! Cum au reușit pompierii să găsească trupul regretatului fotbalist
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un bărbat și-a pierdut viața după ce autoturismul pe care îl conducea a fost acroșat de un tren, în județul Suceava
iamsport.ro
Un milionar român, noul acționar al unei echipe importante din SuperLiga: ”E foarte potent financiar”
MediaFlux
Pensia lui Băsescu, tăiată de Guvern. Ce bani mai primește fostul președinte. „Și mie mi-au tăiat pensia”
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?