ANP: Peste 2000 de deţinuţi au început anul şcolar

Un număr de 2.400 de persoane private de libertate au început noul an școlar luni, a declarat, purtătorul de cuvânt al Administrației Naționale a Penitenciarelor (ANP), Daniel Barbu.
Filip Stan
12 sept. 2016, 16:36
ANP: Peste 2000 de deţinuţi au început anul şcolar

El a precizat că, din totalul celor 2.400, sunt înscriși la nivelul primar 800 de deținuți, la gimnazial — 1.000, iar la programul „A doua șansă” — 600, restul fiind înscriși la liceal și tehnologic, post-liceal și universitar și la școli de arte și meserii.

„La începutul anului școlar, în toate unitățile unde se organizează cursuri școlare au loc festivități de deschidere a anului școlar. La acestea participă toți deținuții care urmează să fie integrați în procesul de învățământ în anul care urmează, profesorii care sunt desemnați de unitățile de învățământ pentru a preda la cursuri, precum și conducerea unităților penitenciare respective”, a afirmat Daniel Barbu, potrivit Agerpres.

Potrivit acestuia, cursurile se desfășoară în unitățile penitenciare cu profesori din cadrul sistemului public de învățământ.

„Pentru asigurarea resurselor materiale necesare activităților de reintegrare socială este alocat un articol bugetar, acesta este previzionat în anul anterior și acoperă și cheltuielile necesare minimului de rechizite pentru un debut de an școlar, în speță caiet, creion, creioane colorate. Manualele sunt asigurate de școlile care funcționează sub egida Ministerului Educației, în baza protocoalelor de colaborare. Toate cadrele didactice sunt ale Ministerului Educației și trunchiul comun este similar cu cel din învățământul de masă”, a afirmat Barbu.

El a precizat că singurul cost este pentru cei care doresc să frecventeze învățământul universitar. Barbu a spus că este vorba despre costurile de transport și școlarizare.
Purtătorul de cuvânt al ANP a precizat că pe diploma pe care o vor obține deținuții pentru finalizarea cursurilor școlare este trecută instituția de învățământ care a furnizat cursurile. Luni se aflau în detenție 27.753 de persoane.

Citeşte şi Ministerul Apărării Naţionale pune la dispoziţia ANP terenuri şi imobile pentru amenajarea de noi spaţii de detenţie

 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Leo de la Kuweit a răspuns zvonurilor despre scandalul cu Robert Lele! Manelistul a negat că ar fi existat vreun conflict între ei
Fanatik.ro
Gigi Becali, reacție virală în direct în scandalul merdenelelor. „Care nea Mihai? Regele Mihai?” Exclusiv
Capital.ro
Programul Rabla 2026 se redeschide pentru persoanele fizice. Înscrierile încep marți, 25 august
Playtech.ro
Stațiunea din România care rămâne aglomerată și în septembrie. Cât costă cazarea după încheierea sezonului
Adevarul
Cum își răcoreau grecii casele acum 2.000 de ani, fără aer condiționat. Trucurile care funcționează și astăzi
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alexandru Gabriel, un tânăr de 22 de ani din Iași, a dispărut fără urmă. Iubita lui a alertat autoritățile
iamsport.ro
Afacere de milioane de euro între frații Pavăl și Ion Țiriac
MediaFlux
Adio card de sănătate! Milioane de români întâmpină schimbarea chiar începând cu 1 septembrie
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat