Nicușor Dan a revenit sâmbătă în Polonia, unde a participat la o reuniune găzduită de omologul său polonez, Karol Nawrocki. La întâlnire au participat și președinții Estoniei, Letoniei și Lituaniei, Alar Karis, Edgars Rinkevics și Gitanas Nauseda.
În urma discuțiilor purtate la cel mai înalt nivel în Polonia, șeful statului român a transmis un mesaj în care subliniază că reuniunea a vizat subiecte extrem de importante – consolidarea apărării și descurajarea acțiunilor destabilizatoare pe Flancul Estic, întărirea infrastructurii și a securității energetice.
Iată, mai jos, mesajul integral transmis de Nicușor Dan.
”Astăzi (sâmbătă – n.r.), la Jurata, în Polonia, alături de președinții Karol Nawrocki, Alar Karis, Edgars Rinkēvičs și Gitanas Nausėda, am avut un schimb interesant de idei și viziuni ale României, Poloniei, Estoniei, Letoniei și Lituaniei privind securitatea în Europa, consolidarea apărării și descurajarea acțiunilor destabilizatoare pe Flancul Estic, întărirea infrastructurii și a securității energetice.
Am analizat, de asemenea, cele mai bune modalități de a ne pregăti statele pentru viitoarele provocări.
Discuțiile au evidențiat hotărârea noastră comună de a acționa cu responsabilitate pentru securitatea regiunii noastre și a întregii Uniuni Europene. Suntem prieteni apropiați, aliați de încredere și parteneri dedicați – în NATO, în Uniunea Europeană și dincolo de acestea”, a scris, pe rețelele de socializare, președintele României.
Citește și Nicușor Dan, întâlnire de gradul zero în ziua ședinței CSAT! Pe cine va primi la Cotroceni
Nicușor Dan a fost și joi în Polonia, la Gdansk, unde a participat la Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki).
Vineri, președintele s-a ”teleportat” înapoi la Palatul Cotroceni, pentru a discuta cu liderii fostei coaliții, în vederea asigurării unei majorități care să sprijine viitorul guvern. Fără succes însă, iar asta mai ales din pricina lui Ilie Bolojan, care n-a acceptat ca PNL să susțină necondiționat un cabinet PSD. Șeful statului s-ar fi enervat și chiar a ridicat tonul la liderul liberalilor, pe care l-ar fi acuzat că este deja a doua oară când îl minte și se răzgândește de la o zi la alta.