APADOR-CH şi SAR cer DNA să se autosesizeze în legătură cu folosirea coloanelor oficiale de către Oprea

APADOR-CH și SAR cer Direcției Naționale Anticorupție să se sesizeze din oficiu și să înceapă investigațiile cu privire la săvârșirea infracțiunii de folosire a autorității pentru obținerea unor foloase necuvenite, prevăzută în art. 13 din Legea nr. 78/2000 privind combaterea faptelor de corupție, cu privire la folosirea coloanelor oficiale de către ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea.
Iulian Tudor
28 oct. 2015, 12:05
APADOR-CH şi SAR cer DNA să se autosesizeze în legătură cu folosirea coloanelor oficiale de către Oprea

„Art. 13 din Legea nr. 78/2000 prevede că fapta persoanei care îndeplinește o funcție de conducere într-un partid, într-un sindicat sau patronat ori în cadrul unei persoane juridice fără scop patrimonial, de a folosi influența ori autoritatea sa în scopul obținerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepsește cu închisoare de la unu la 5 ani”, se arată în comunicatul postat miercuri pe siteul APADOR-CH.

Avocatul Poporului, sesizat să atace la CCR ordonanţa prin care şefii de partid primesc coloană oficială

Asociația arată că ”ministerul Afacerilor Interne este o persoană juridică fără scop patrimonial, astfel că și conducătorul acestui minister, ca, de altfel, al oricărui minister, intră sub incidența prevederilor acestui articol”, iar folosul necuvenit este costul operațiunilor de însoțire.

„În urma accidentului mortal din 20 octombrie 2015 suferit de un polițist care însoțea autoturismul ministrului de interne, în presă au fost exprimate suspiciuni rezonabile în legătura cu legalitatea dispunerii acestei măsuri de însoțire, care ar fi contravenit condițiilor privind urgența deplasării ministrului, prevăzute în art. 223 din Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Lipsa unor explicații publice în legătură cu caracterul urgent al deplasării ministrului de la data accidentului nu a făcut decât să adâncească aceste suspiciuni”, se arată în comunicatul citat.

Alături de Asociația pentru Apărarea Drepturilor Omului în România — Comitetul Helsinki (APADOR-CH) și Societatea Academică din România (SAR) s-a alăturat demersului ActiveWatch.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cel mai scump stadion din lume va găzdui meciuri la Cupa Mondială 2026. Gigantul de 5,5 miliarde de dolari din Los Angeles
Capital.ro
Prognoze îngrijorătoare pentru vară: El Niño și impactul asupra turismului
Playtech.ro
Cât primești pe un gram de aur vechi în Istanbul. Unde ieși mai bine la bani, ce spun cei care au încercat în România şi în Turcia
Adevarul
De ce un apartament din 1975 poate fi mai valoros decât unul nou
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Susține că unul dintre marile partide politice din România ar urma să se desființeze: ”Asta o să se întâmple!”
MediaFlux
Se pregătește suspendarea lui Nicușor Dan! Anunțul momentului
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți