Aplicaţia video TikTok, interzisă: „Nu vreau să mă pronunţ înaintea preşedintelui”

Secretarul de stat american Mike Pompeo a anunţat luni seara că SUA ''analizează cu siguranţă'' varianta interzicerii unor aplicaţii chineze de social media, printre care TikTok, transmit Reuters şi EFE.
Romania TV
07 iul. 2020, 09:02
Aplicaţia video TikTok, interzisă:

Nu vreau să mă pronunţ înaintea preşedintelui (Donald Trump), dar este un lucru pe care îl examinăm”, a spus Pompeo într-un interviu acordat postului de televiziune Fox News.

Congresmenii americani au exprimat temeri privind securitatea naţională în legătură cu gestionarea informaţiilor despre utilizatori ai aplicaţiei TikTok, afirmând că sunt îngrijoraţi de legea chineză care le cere companiilor interne ”să sprijine şi să coopereze cu activitatea de intelligence controlată de Partidul Comunist chinez”.

Citeşte şi: Tragedie în social media. S-a sinucis una dintre vedetele TikTok-ului, o dansatoare înnăscută

Aplicaţia TikTok, care nu este disponibilă în China, a încercat să se distanţeze de originile sale chinezeşti pentru a obţine o audienţă globală şi a pus accentul pe independenţa sa faţă de Beijing.

Afirmaţiile lui Mike Pompeo intervin pe fondul sporirii tensiunilor dintre SUA şi China referitoare la izbucnirea pandemiei de COVID-19 şi la măsurile luate de Beijing faţă de Hong Kong.

Deţinută de compania ByteDance, cu sediul în China, aplicaţia video TikTok a fost recent interzisă în India, alături de alte 58 de aplicaţii chineze, după un incident frontalier între India şi China.

Potrivit Reuters, TikTok va ieşi de pe piaţa din Hong Kong în termen de câteva zile, după ce China a adoptat o nouă lege privind securitatea în fosta concesiune britanică. 

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
George Copos, prima reacție după moartea lui Mircea Lucescu. Cum s-au cunoscut, de fapt, cei doi: „Cel mai bun prieten al lui nea Mircea”
Capital.ro
Ce se va întâmpla cu Călin Georgescu. De ce a fost ridicat controlul judiciar. Adevărata miză
Playtech.ro
Cât este litrul de carburant în Bulgaria. Mulți români trec granița pentru a face plinul: 'Merită?'
Adevarul
Viktor Orban ar fi primit bani de la mafia rusă. Dezvăluirile unui șef de organizație criminală din Budapesta
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
PAPARAZZI Mobilizare de grad 0 în familia Lucescu! Răzvan și fiul său, Matei, misiune contracronometru pentru hainele de înmormântare ale marelui Il Luce FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj