Arafat: Actuala legislaţie permite concurenţa, nu există monopol. Voi pleca dacă legea va ieși

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Raed Arafat, a explicat la România TV de ce nu este de acord cu privatizarea sistemului de urgenţă în sănătate. Vineri, oficialul a anunțat că dacă noua lege a sănătății va fi adoptată în forma actuală își va da demisia din Minister.
Romania TV
06 ian. 2012, 21:10
Arafat: Actuala legislaţie permite concurenţa, nu există monopol. Voi pleca dacă legea va ieși

Raed Arafat a spus că actuala lege a sănătății permite cocurența între sistemul privat de sănătate și cel public, lucru subliniat și de Curtea Consituțională. „Nu mă pronunţ decât pe ce mă pricep, sistemul de urgenţă. Actuală legislaţie permite concurenţa, nu există monopol de stat aşa cum au pretins unii experţi. Avem decizie de la Curtea Constituţională care zice că legislaţia actuală permite concurenţa şi nu este discriminatorie„, a declarat secretarul de stat.

Fondatorul SMURD a fost criticat de preşedintele Traian Băsescu la finalul lui 2011. Şeful statului a spus că nu există un „duşman mai mare al apariţiei unui sistem privat de sănătate” decât Arafat. Băsescu spune că îl nemulţumeşte această atitudine întrucât Arafat însuşi a fost un beneficiar al sistemului privat de sănătate.

Oficialul a anunțat vineri că va demisiona din funcţie dacă proiectul noii legi a sănătăţii va fi adoptat în forma actuală. „Contextul este următorul: este o perioadă de dezbatere, iar eu trebuie să spun un punct de vedere clar. Dar când se aprobă această lege, doctorul Arafat nu mai poate să meargă mai departe să implementeze o nouă concepţie cu care nu este de acord. Dar nu numai atât, care nu se pricepe la ea. Am în vedere să demisionz de la Ministertul Sănătăţii. Cei care au scris noua propunere trebuie să poarte responsabilitatea mai departe, să facă şi nomele de aplicare şi să le implementeze mai departe, pentru că este enorm de profund impactul”, a precizat Raed Arafat.

Citește și: Raed Arafat: În Capitală a crescut numărul accidentelor în care sunt implicaţi pietonii

 

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Meteorologii anunță vortex polar în România! Cât de mult vor scădea temperaturile în săptămânile următoare
Fanatik.ro
Lovitură pentru Gigi Becali: a venit motivarea deciziei în procesul pentru palmares dintre FCSB și Steaua!
Capital.ro
Între 600 și 1000 lei în plus la pensie. Ajutor în trei praguri pentru pensionari în 2026: E nevoie de solidaritate
Playtech.ro
Ce pensie primești dacă te retragi cu 1, 2 sau 5 ani mai devreme în 2026
Adevarul
Lider european, îngrijorat de starea psihică a lui Trump după întâlnirea de la Mar‑a‑Lago. Casa Albă respinge informațiile
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mărturia unui supraviețuitor al tragediei din Timiș. Ce s-a întâmplat cu volanul șoferului, de fapt. Gestul făcut de Răzvan Lucescu
iamsport.ro
Antrenorul român, desființat de fostul său conducător: ”Mi-a pus vată în nas, pantofi de lac în picioare și flori pe piept! L-am dat afară cu ultima zvâcnire din groapă”
MediaFlux
Răsturnare după tragedia cu suporterii greci din Lugoj! Un supraviețuitor a explicat cauza accidentului: S-a blocat volanul
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil