ARGENTINA vs. ELVEŢIA LIVE VIDEO (ora 19.00). CM 2014, ultima zi a optimilor de finală

ARGENTINA vs. ELVEŢIA LIVE VIDEO. Sferturile de finală ale CM 2014 se încheie marţi, prima partidă a zilei jucându-se la Sao Paulo, de la ora 19.00, între reprezentativele Argentinei şi Elveţiei. Fotbaliştii din Ţara Cantoanelor s-au calificat  doar o dată în sferturile de finală ale unui Campionat Mondial, în 1954, în timp ce argentinienii au trecut de optimi şi în 2006 şi în 2010. ARGENTINA vs. ELVEŢIA va fi transmis în direct de TVR1 şi va putea fi urmărit LIVE TEXT pe RomaniaTV.net.

01 iul. 2014, 08:21

ARGENTINA vs. ELVEŢIA LIVE VIDEO este penultimul meci din optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2014, urmând să se dispute de la ora 19.00, la Sao Paulo.

Elveţia nu s-a mai calificat în sferturile de finală ale competiţiei din 1954, când a găzduit Cupa Mondială. Cele două formaţii s-au întâlnit de şase ori, patru dintre meciuri încheindu-se cu victorii ale sud-americanilor, iar două au fost remize. În acest şase confruntări, Argentina a marcat 14 goluri, faţă de numai 3 ale Elveţiei.

Ultimul meci direct a avut loc pe 29 februarie 2012, iar Argentina  s-a impus în deplasare cu scorul de 3-1, printr-un hat-trick al lui Leo Messi.

Echipele probabile:

Argentina: Romero – Zabaleta, Federico Fernandez, Garay, Marcos Rojo – Gago, Mascherano, Di Maria – Messi, Higuain, Lavezzi. Selecţioner: Alejandro Sabella.

Elveţia: Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Fabian Schaer, Ricardo Rodriguez – Behrami, Gokhan Inler – Xhaka, Shaqiri, Admir Mehmedi – Drmic. Selecţioner: Ottmar Hitzfeld.