Asesoft Ploieşti rămâne cu o victorie în Top 32 al Eurocup. Prahovenii au pierdut în Rusia

CSU Asesoft Ploieşti a fost învinsă în deplasare de echipa rusă Lokomotiv Kuban Krasnodar, cu scorul de 92-79 (18-20, 23-20, 25-21, 26-18), miercuri seara, în penultimul meci din cadrul Grupei N, în faza Last 32 a Eurocup.

04 feb. 2015, 19:16

Cu şanse matematice să se mai califice în optimile Eurocup, campioana Romaniei la baschet masculin, Asesoft Ploieşti, a câştigat primul sfert pe arena ruşilor de la Lokomotiv Kuban Krasnodar, neînvinşi în competiţie.

Cu 14 victorii din tot atatea partide in acest sezon european, Lokomotiv a revenit în joc. Potrivit Agerpres, Simon (nr 44) şi Kurbanov (nr 41) au marcat împreună 46 de puncte pentru gazde. Campioana României, în ciuda celor pierderilor grele de efectiv din ultima vreme (Dee Brown şi Gerald Lee) a făcut o primă jumătate de meci remarcabilă în faţa liderului, iar în sfertul al doilea a condus cu 25-20 (12) şi cu 35-31 (17), însă după 20 de minute ruşii aveau un punct în plus pe tabelă, 41-40.

Lokomotiv Kuban Krasnodar a reuşit să se desprindă la cinci puncte, după al treilea sfert, iar în ultimele minute ecartul a crescut în favoarea gazdelor, diferenţa maximă fiind de 18 puncte, 88-69 (36), pentru ca în final să câştige cu 92-79.

La CSU Ploiești au evoluat: Cătălin Burlacu 3 p, Christopher Cooper 3 p, 6 rec, 1 pd, Jonte Flowers 24 p, 3 rec, 2 pd, Jarvis Hayes 18 p, 8 rec, 2 pd, Dragan Labovic 12 p, 3 rec, Alhaji Mohammed 6 p, 4 rec, 2 pd, Michalis Pelekanos 4 p, 4 rec, 3 pd, Stefan Pot 2 rec, 3 pd, Marius Runkauskas 9 p, 1 rec, 5 pd, Levente Szijarto 1 pd.

Citeşte şi Asesoft Ploieşti, victorie SENZAŢIONALĂ în Eurocup. A câştigat pe terenul deţinătoarei trofeului

Înaintea partidei dintre SLUC Nancy şi Valencia Basket, deţinătoarea trofeului, în clasament pe primul loc se află Lokomotiv Kuban Krasnodar, cu maximum de puncte, 10 (5 j), urmată de Valencia Basket, 6 p (4 j, +30), Asesoft, 6 p (5 j, -67), SLUC Nancy, 5 p (4 j, -38).

În ultima etapă, pe 11 februarie, vor avea loc partidele CSU Asesoft – SLUC Nancy şi Valencia Basket – Lokomotiv Kuban Krasnodar. Primele două echipe din fiecare grupă se califică în optimile de finală ale competiţiei.