Asistaţii social, puşi să muncească de noii primari aleşi: „Acum suntem sclavi, trebuie să prestăm munca”

La două luni de la alegerile locale, noii primari aleşi i-au pus la treabă pe asistaţii social. Cei care nu ies la muncă, vor pierde banii de la stat. În aceste noi condiţii, mulţi dintre asistaţii social au anunţat că renunţă la ajutoarele de la stat.
Loredana Brumă
07 ian. 2021, 08:43
Asistaţii social, puşi să muncească de noii primari aleşi:
Asistaţii social, puşi să muncească de noii primari aleşi

Asistaţii social, puşi să muncească de noii primari aleşi. Edilul din Marghita, un oraş situat la 50 de kilometri de Oradea, este unul dintre primarii care i-au pus la treabă pe cei care primesc ajutoare sociale.

Din cei 116 oameni, 20 sunt apţi de muncă. Aceştia au fost puşi să taie bălăriile, au curăţat rogolele înfndate şi gropile clandestine de gunoi.

„Sunt planificaţi între 3-5 zile şi, în situaţia în care o zi nu vin la muncă, i se retrage ajutorul social”, a spus Marcel-Emil Sas-Adăscăliții, primarul din Marghita, potrivit ştirileprotv.ro. 

Patru dintre cei care primesc ajutoare sociale şi-au pierdut deja indemnizaţiile pentru că nu au ieşit la muncă.

Citeşte şi Acesta este satul cu asistaţi sociali „de meserie”. Oamenii sparg seminţe pe străzi, în loc să meargă la muncă

Asistaţii social, puşi să muncească de noii primari aleşi’

Şi primarul din comuna Sănduleşti din judeţul Cluj i-a pus pe cei care primesc ajutoare sociale să muncească. Aici, trei sferturi dintre aceştia au renunţat la bani.

„Chiar dacă veneau la muncă, veneau când au vrut ei. Nu, am zis, domnule, începem la 8, în fiecare zi vă prezentaţi la muncă. După o săptămână s-au învăţat, dar sigur că numărul de beficiari a scăzut, de la 50 am ajuns să avem un sfert. Au spus ‘acum suntem sclavi, trebuie să prestăm munca’, am discutat cu ei civilizat, dar ferm”, spune Călin Fărgaciu, primarul comunei Săndulești.

Şi în comună Cojocna, 12 familii beneficiza de ajutor social.

„Cred că pe termen lung, dacă menţinem aceste activităţi şi facem o educaţie a oamenilor, putem să rezolvăm această problemă a curăţeniei”, a declarat Anca Marcu, viceprimarul comunei Cojocna din Cluj.

Asistaţii sociali muncesc între 19 şi 44 de ore pe lună, iar indemnizaţiile  variază între 142 şi 600 de lei, în funcţie de câte persoane sunt într-o familie.

DailyBusiness
Paștele devine tot mai scump. Bugete de până la 1.000 de lei per familie și semne de încetinire economică
Spynews
Bebelușul unui român, găsit printre droguri, mucegai și gunoaie. Scene greu de imaginat în Roma
Fanatik.ro
Care este, de fapt, relația actuală dintre Ilie Năstase şi Ioana. Soția fostului mare tenismen explică situația: ”Eu îmi respect angajamentele”
Capital.ro
Se introduce pașaportul digital de mediu al mașinii. Noi reguli începând cu 29 noiembrie 2026. Ordin UE pentru toate statele membre
Playtech.ro
Regulă nouă la bloc. Ce trebuie să declari în 10 zile şi cine stabileşte câte persoane locuiesc într-un apartament
Adevarul
Viețuitoarele cu cea mai dureroasă înțepătură din lume: „Senzație de deces iminent. Unii au implorat medicii să îi lase să moară”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu este condus pe ultimul drum în Vinerea Mare. Semnificația profundă a zilei în care creștinii își plâng Mântuitorul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Incident tragic în Joia Mare! Un bărbat și-a pierdut viața în Bihor, după ce utilajul pe care îl conducea a căzut într-o râpă de 7 metri
iamsport.ro
A stat în vacanță la hotelul lui Gică Hagi, dar nu vrea să se mai întoarcă: ”Am renunțat!”. Ce l-a nemulțumit
MediaFlux
Sâmbăta Mare 2026. Ce este bine să faci și ce nu în ziua dinaintea Paștelui
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj