Astra Giurgiu – CSM Poli Iaşi 0-0: Surpriză în Liga 1

Formaţia Astra Giurgiu a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată vineri seară, pe teren propriu, în compania echipei CSM Poli Iaşi, în etapa a VII-a a Ligii I, meci la care gazdele au jucat o repriză în inferioritate numerică. Şi oaspeţii au avut un jucător eliminat, pe finalul partidei.

19 aug. 2017, 04:22

Astra Giurgiu și CSM Poli Iași au terminat la egalitate, 0-0, vineri seara, pe stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu, în primul meci din etapa a șaptea a Ligii I de fotbal.

Oaspeții au avut cele mai mari ocazii ale partidei, prin ugandezul Kizito (54) și brazilianul Jo Santos (65).

Ambele formații au terminat meciul în zece oameni, dar Astra a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică după eliminarea lui Romario Moise (43), în timp ce Tiago Almeida (CSM Poli Iași) a fost eliminat în prelungirile partidei (90+1).

Astra a ajuns la cinci meciuri consecutive fără înfrângere în Liga I (ultimele două egaluri).

Poli e neînvinsă de trei partide, două egaluri și un succes.

Tehnicianul echipei CSM Poli Iaşi, Flavius Stoican, a declarat vineri seară, după meciul cu Astra Giurgiu, scor 0-0, că acest rezultat l-ar fi mulţumit înaintea jocului, dar acum consideră că formaţia sa ar fi putut să se impună.

Distribuie pe Facebook Distribuie pe Twitter Distribuie pe Email
„A fost un joc dârz, puteau să câştige ambele echipe. Au fost situaţii de ambele părţi. Nu am fost lucizi în ultimii metri şi când am avut situaţii de a marca le-am ratat. Puteam să câştigăm. Un rezultat care înaintea meciului mă mulţumea, dar acum pot spune că puteam să câştigăm. Dar ţinând cont că am întâlnit în ultimele etape echipe de fruntea clasamentului sunt mulţumit. Am jucători de valoare, cu calitate, s-a adunat o stare de oboseală, dar cu toate astea au încercat, şi-au dorit până la capăt”, a spus Stoican la Digi Sport.

Romario Moise (Astra) a fost eliminat în minutul 43, după ce a primit al doilea cartonaş galben.

În minutul 90+1, a fost eliminat şi Tiago Almeida, de la Poli Iaşi, însă direct, pentru un fault dur la Stan.

Meciul a fost arbitrat de Andrei Florin Chivulete.