Astra Giurgiu, prima înfrângere după o serie de 6 victorii. A pierdut în ultimul minut, la Ceahlăul

Formaţia Astra Giurgiu a fost învinsă, luni, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-0), de echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii I, în care golul victoriei gazdelor a fost înscris în minutul 90+4.

01 oct. 2012, 18:18

Astra Giurgiu a suferit prima înfrângere sub mandatul antrenorului Gigi Mulţescu, după ce în ultimele şase etape din Liga I obţinuse 14 puncte, din două egaluri şi patru victorii. Golul care a îngenuncheat-o a fost marcat în ultimul minut al prelungirilor, iar Ceahlăul a câştigat disputa cu scorul de 3-2.

Golurile Astrei au fost înscrise de Morais ’60, ’68. Pentru Ceahlăul au marcat Golubovici ’16, ’90+4 şi Stana ’35.

1-0: Golubovici marchează cu o lovitură cu capul din 6 metri, după o pasă de la Stana.

2-0: Stana înscrie al doilea gol al gazdelor, cu un şut de la aproximativ 20 de metri.

2-1: Morais primeşte un balon la mijlocul terenului, avansează şi îl învinge pe Miron cu un şut la vinclu de la 25 de metri.

2-2: Acelaşi Morais egalează, cu un şut din 10 metri.

3-2: Golubovici stabileşte scorul final, cu o lovitură de cap din şase metri, după o centrare a lui Bădescu.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Miron – Moreno, Cazan, Mohamed, Barna – Achim, Monroy – Velici (Bădescu ’61), Golubovici, Stana – Constantinescu (Lukanovici ’82). Antrenor: Constantin Enache.

Astra Giurgiu: Gavrilaş – Enache, Găman, Youssef, Morais – Tembo, Takayuki (Yahaya ’90+2), Budescu (Ben Djemia ’46, Vădrariu ’83), Distefano – Ivanovski, Fatai. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Cartonaşe galbene: Barna ’18, Cazan ’24, Monroy ’47 / Tembo ‘2, Fatai ’47, Distefano ’77.

Arbitri: Marcel Bîrsan (central) – Mircea Orbuleţ, Daniel Hulubei (asistenţi) – Dan Dreve (rezervă).

Observatori: Vasile Curt, Romeo Pascu.

Aceasta este prima înfrângere a formaţiei Astra Giurgiu de când pe banca tehnică se află antrenorul Gheorghe Mulţescu. Acesta a preluat echipa la 14 august, după demiterea lui Bogdan Stelea.

În urma acestui rezultat, Astra rămâne pe locul 3 în clasamentul Ligii I, cu 20 de puncte, iar Ceahlăul se află pe locul 14, cu 11 puncte.