ATAC TERORIST FRANŢA. Anunţ important despre românii decedaţi în atentatele din Paris

ATAC TERORIST FRANŢA. Doi români au pierit în tragedia de la Paris, alături de alte 129 de persoane. Lăcrămioara şi Ciprian, care formau un cuplu de mai mult timp şi care aveau un copil, au fost împuşcaţi în timp ce stăteau la o terasă. Părinţii tinerilor spun că ar dori ca cei doi să fie înmormântaţi în Franţa.
Roxana Gagiu
15 nov. 2015, 14:35
ATAC TERORIST FRANŢA. Anunţ important despre românii decedaţi în atentatele din Paris

ATAC TERORIST FRANŢA. Doi cetateni romani au fost ucisi in atacurile teroriste de vineri seara din Paris, a anuntat sambata Ministerul roman al Afacerilor Externe, care precizeaza ca Ambasada Romaniei de la Paris „este in legatura cu familiile acestora si le va acorda asistenta consulara necesara”.

Ciprian Calciu şi Mariana Lăcrămioara Pop erau împreună de câţiva ani şi aveau un copil.

Lăcrămioara avea 29 de ani, era din Baia Mare, fiind absolventa a Colegiului Tehnic „Anghel Saligny”. Ciprian Calciu era din Tulcea şi a absolvit Colegiul Tehnic „Henri Coanda”.

Cei doi tineri ar fi fost în barul La Belle Equipe, situat în arondismentul 11 al Parisului. Localul a fost atacat de terorişti sinucigaşi, la ora 21.38, ora locală. 18 persoane care se aflau în bar au murit.

Cunoscuţii spun că cei doi români se aflau la o aniversare şi au căzut sub ploaia de gloanţe. Copilul era acasă, cu bunica din partea mamei.

Oamenii din comuna Coaş spun că Lăcrămioara Pop era o fată deosebită, muncitoare, care plecase în Franţa de mai mulţi ani în căutarea unei vieţi mai bune. Acolo l-a cunoscut pe Ionuţ, cu care avea un băieţel de un an şi jumătate.

Tatăl Lăcrămioarei a murit anul trecut, iar cele două surori ale sale şi fratele sunt plecaţi şi ei din ţară, în Austria şi Italia. Singurele rude rămase în Coaş sunt o mătuşă şi un unchi, Viorica şi Vasile Pop.

Primarul comunei Coaş, Sabin Raţ, a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX că o cunoştea pe Lăcrămioara Pop, care era o fată harnică şi săritoare. „Am cunoscut-o, era o fată harnică şi săritoare, a plecat cam acum 10 ani în Franţa să îşi facă un rost. A lăsat în urmă o fetiţă de 11 ani din prima relaţie şi un băieţel de un an şi jumătate pe care l-a avut cu bărbatul cu care trăia la Paris, şi care era din Tulcea. Mai avea două surori şi un frate, dintre care una lucrează în Austria şi alta în Italia, iar fratele lucra şi el în străinătate. S-a văzut munca făcută de ei, cu banii strânşi au investit într-o casă nouă şi au modernizat casa părintească. Duminică, la biserică s-a discutat despre tragedia asta şi cum putem să îi ajutăm familia, să vedem dacă se va decide să fie înmormântată în Coaş. Oamenii din sat o plâng şi s-au rugat la biserică pentru sufletul ei”, a spus primarul.

El a adăugat că, din informaţiile sale, părinţii lui Ionuţ Ciprian Calciu ar dori ca cei doi să fie înmormântaţi în Franţa, dar urmează să primească informaţii oficiale în zilele următoare.

ATAC TERORIST FRANŢA. Imagini CUTREMURĂTOARE din timpul atentatelor GALERIE FOTO

Au apărut primele imagini surprinse în timpul atacului din sala Bataclan, din Paris, acolo unde teroriştii au ucis peste 80 de persoane care se aflau la un concert rock. În clipul care a apărut pe internet, a cărui autenticitate nu a fost stabilită încă, se aud împuşcături, iar formaţia se opreşte din cântat. Atacurile au fost revendicate de reţeaua teroristă Stat Islamic.

Bilanţul atentatelor teroriste din Paris, de vineri seara, a ajuns la 129 de morţi şi 352 de răniţi, dintre care 99 sunt în stare gravă. Aproximativ 100 de persoane au fost ucise în urma unei luări de ostatici la sala de spectacole Bataclan, unde avea loc un concert al grupului hard rock Eagles of Death Metal.

Ministerul Afacerilor Externe a anunţat că doi cetăţeni români au fost ucişi în atacurile produse în cursul nopţii trecute în capital Franţei.

Cine sunt cei doi români morţi la Paris: „Au murit sub ploaia de gloanţe” VIDEO

Vezi şi: O româncă, faţă în faţă cu unul dintre teroriştii de la Paris: „I-am văzut privirea, voia să mă ucidă” VIDEO

DailyBusiness
Români jefuiți în Turcia, la un hotel de lux, în 2025. S-au furat banii din seif și înlocuiți cu bancnote false
Spynews
”Dumnezeule, ce ne-ai dat să trăim!”. Alina Marymar, șocată! Are legătură cu nepotul ei decedat, Lucas. Mulți nu cred că e o coincidență
Bzi.ro
Carmen Negoiță, goală pe internet! „Cea mai apreciată poză!” – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Primarul Chișinăului, spionul Rusiei? Cum ar fi putut Ion Ceban să ofere Moscovei informații esențiale din inima politicii românești. Întâlniri neașteptate la București
Capital.ro
Zi mare pentru familia Băsescu! Elena Băsescu e în culmea fericirii: Într-o clipă, viața se întâmplă (FOTO)
Playtech.ro
Cât costă o sticlă de apă românească în Los Angeles? Preţul i-a uimit pe turiştii români: „Mă apuc şi eu de vândut”
Adevarul
Rețeta sănătoasă, care te ajută să slăbești fără să renunți la gust, recomandată de un antrenor de fitness: „Am pierdut 7 kilograme”
wowbiz.ro
Un nepalez a fost găsit în stare de inconștiență la marginea unui drum din Vaslui! Străinul a fost salvat la timp de un jandarm aflat în timpul liber
Economica.net
VIDEO Autostrada Bucureştiului - Se ridică podul peste lacul Cernica
Prosport.ro
FOTO. Cum arată mama a doi copii care a participat la Campionatele Mondiale de Bikini Fitness
kanald.ro
S-au scumpit rovinieta și taxa de pod de la Fetești de la 1 septembrie 2025. Cât trebuie să plătească șoferii
Cancan.ro
Mihaela Rădulescu s-a întors în România! Cu cine a fost surprinsă vedeta, după moartea lui Felix Baumgartner
iamsport.ro
”Ăsta e el, la fundulețul domnului Șucu!”. Făcut praf de apropiatul patronului Rapidului, Prunea a venit cu o replică dezlănțuită: ”Spală-te cu el pe cap”
MediaFlux
Când va fi lansat Programul Rabla pentru persoane fizice. Anunțul de ultimă oră al AFM
stirilekanald.ro
VIDEO Cutremur de 6 grade cu peste 800 de morți. Alte sute de oameni, dați dispăruți și căutați sub dărâmături
Acesta este cauza pentru care femeile își pierd dorința: 4 motive cheie!