Atac xenofob în Germania. Un bărbat a intrat intenţionat cu maşina într-o mulţime de oameni, din motive rasiste

Poliţia din Germania a reţinut marţi un bărbat german sub suspiciunea că a intrat cu maşina într-o mulţime de oameni în oraşul Bottrop din nord-vestul ţării, rănind patru persoane, autorităţile fiind de părere că foarte probabil a fost vorba de un atac xenofob, relatează Reuters.
Alina Costache
01 ian. 2019, 15:09
Atac xenofob în Germania. Un bărbat a intrat intenţionat cu maşina într-o mulţime de oameni, din motive rasiste

Bărbatul, care a fugit de la locul scenei, a făcut comentarii rasiste când a fost oprit şi arestat ulterior, conform unui comunicat al poliţiei şi procurorilor.

„Investigatorii suspectează că a fost vorba de un atac deliberat care ar putea ave legătură cu viziunile xenofobe ale şoferului”, se arată în comunicat.

„În plus, investigatorii au informaţii preliminare conform cărora şoferul ar avea probleme psihice”, mai menţionează poliţiştii şi procurorii.

O purtătoare de cuvânt a poliţiei a spus că printre răniţi se numără cetăţeni sirieni şi afgani, dar nu a oferit informaţii suplimentare. Ea a mai precizat că unul dintre răniţi se află încă în spital.

Atacul a avut loc după miezul nopţii de Revelion într-o piaţă aglomerată din Bottrop.

Anterior, suspectul a îndreptat maşina spre un alt pieton, care a reuşit să scape fără a fi rănit, conform comunicatului. El ar fi luat ca ţintă de asemenea oamenii dintr-o staţie de autobuz după ce a fugit de la locul atacului din Bottrop.

DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Spynews
Oksana Ionașcu, mesaj subtil pentru Cezar Ionașcu?!: ”Să fii în viața mea este un privilegiu” | VIDEO
Bzi.ro
Cum arată casa lui George Simion, din Vrancea? Motivul pentru care locuiește într-un apartament închiriat
Fanatik.ro
Cinci zodii care vor avea o vară ca în povești. L-au prins pe Dumnezeu de un picior
Capital.ro
Amendă 2.000 de lei pentru șoferii care spală mașina. Decizie direct de la primărie. Devine interzis
Playtech.ro
Acte necesare leasing auto 2025. Cât este rata dacă vrei o maşină de 25.000 de euro
DailyBusiness
Răsturnare de situaţie, ce se întâmplă cu turul II al alegerilor. ULTIMA ORĂ
Adevarul
SUA sau UE? Cum se poziționeaza candidații la președinția României. "Noi facem deja parte dintr-o arhitecturǎ de securitate"
wowbiz.ro
BREAKING! Fostul atacant al „Generației de Aur”, internat în stare critică, după ce a suferit un infarct! Va fi operat de urgență
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Evz.ro
Legea privind materialele pirotehnice, modificată. Sancțiuni de la 1 la 5 ani de închisoare
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Campioana olimpică se iubeşte cu colega ei, mai tânără cu 8 ani: „Suntem un cuplu!”
kanald.ro
Ei sunt polițiștii care au devenit speranța unei familii din Prahova! Cei doi au pornit girofarele și au eliberat traficul pentru un copil care trebuia să ajungă urgent la spital
Cancan.ro
Gabriela Firea, decizie de ultimă oră! Ce va face dacă Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale de pe 18 mai
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
George Simion e gata să-și dea demisia. Călin Georgescu îi ia locul: Toate scenariile sunt pe masă
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
stirilekanald.ro
Răsturnare de situație în cazul tinerei care s-ar fi speriat de urs și a căzut în lacul Frumoasa. "A târât-o până la stâncă și a aruncat-o în lac"
Simion susține că va concedia 500.000 de bugetari, dacă ajunge președinte
MediaFlux
Casa de Pensii pune poprire pe pensie. Se taie veniturile pentru 100.000 de pensionari
Shtiu.ro
Ce se întâmplă dacă vreunul dintre candidați moare până la turul al II-lea? Cine ajunge președinte?
Puterea.ro
Făgăduieli obligatorii pentru turul doi: ce-au uitat să promită Nicușor și Georgică înainte de marea finală