Atentat sinucigaş revendicat de Statul Islamic. Sunt cel puţin 15 morţi, inclusiv un militar american UPDATE

Un atentat sinucigaş împotriva coaliţiei anti-jihadiste conduse de Washington s-a soldat cu cel puţin 15 morţi, între care şi un militar american, miercuri la Minbej, în nordul Siriei, a informat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), atac revendicat de gruparea Statul Islamic. Moartea militarului american nu a fost confirmată de coaliţie până în prezent.
Iulian Tudor
16 ian. 2019, 14:29
Atentat sinucigaş revendicat de Statul Islamic. Sunt cel puţin 15 morţi, inclusiv un militar american UPDATE

UPDATE: Atentatul sinucigaş comis miercuri la Minbej, în nordul Siriei, de gruparea Statul Islamic (SI) împotriva coaliţiei anti-jihadiste conduse de Washington s-a soldat cu moartea a 16 persoane, dintre care patru militari americani, la câteva săptămâni după ce preşedintele Donald Trump a afirmat că Statul Islamic a fost învins în Siria şi că retrage trupele americane din zonă, relatează Reuters.

„Nouă civili au fost ucişi”, precum şi cinci combatanţi ai unei alianţe arabo-kurde care însoţeau o patrulă a coaliţiei internaţionale, a precizat OSDO, care dispune de o reţea vastă de surse în Siria.

Atacul a vizat un restaurant din centrul oraşului Minbej, unde sunt desfăşurate trupe ale coaliţiei anti-jihadiste, potrivit OSDO, informează Agerpres.

„Atentatul comis de un kamikaze a vizat un restaurant unde se aflau membri ai unei patrule americane a coaliţiei”, a declarat directorul OSDO, Rami Abdel Rahmane, pentru AFP.

Citeşte şi Coaliţia antijihadistă începe procesul retragerii din Siria

O înregistrare video publicată de o agenţie de presă locală kurdă arată faţada unei clădiri înnegrite şi distruse, iar pe jos dărâmături pline de sânge.

„Este primul atac sinucigaş comis la Minbej care vizează coaliţia internaţională în ultimele 10 luni”, a spus Abdel Rahmane, informează Agerpres.

Condusă de Statele Unite, coaliţia internaţională acţionează în Siria începând cu 2014 împotriva Statului Islamic, în sprijinul forţelor kurde locale.

Gruparea jihadistă SI a revendicat atacul de la Minbej prin intermediul agenţiei sale de propagandă Amaq.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Cosmin Zuleam a fost găsit după doi ani! Asasinul lui Adrian Kreiner se ascundea în Indonezia
Fanatik.ro
Campionul cu FCSB nu se dezice de Rapid: „Îmi place să merg pe Giuleşti! E copilăria mea!”. Video exclusiv
Capital.ro
Călin Georgescu, mesaj pentru toți românii: Facturile, frigul din case, grija pentru ziua de mâine apasă mai tare decât orice discurs
Playtech.ro
Perla turismului românesc de care sigur nu ai auzit. Piscina, ciubărul, munţii şi mâncarea delicioasă îi atrag pe mulţi străini
Adevarul
Taxele și impozitele în 2026, poveste fără sfârșit. „Doar la Slatina vezi așa ceva: taxe de vorbești singur, gunoi de-l mănânci, nu-l arunci”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Se interzic manelele în România! Primul oraș care impune măsura
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend