Atentate în Franţa: Cum a ajuns Amedy Coulibaly, atacatorul de la magazinul evreiesc, un TERORIST

Drumul spre terorism al lui Amedy Coulibaly, atacatorul de la magazinul evreiesc din Paris, a început în urmă cu 14 ani, când poliţia i-a ucis un prieten. Cel puţin asta cred cei care l-au cunoscut.
Filip Stan
14 ian. 2015, 14:01
Atentate în Franţa: Cum a ajuns Amedy Coulibaly, atacatorul de la magazinul evreiesc, un TERORIST

Radicalizarea lui Amedy Coulibaly a pornit de la ura faţă de poliţie, după ce un ofiţer i-a ucis cel mai bun prieten. Asta povestesc cei care l-au cunoscut cu ani în urmă pe teroristul de la magazinul evreiesc.

Totul a început în septembrie 2000, când Coulibaly avea numai 18 ani. Împreună cu un prieten, Ali, transporta cu o camionetă motociclete furate. Poliţia i-a descoperit însă, potrivit România TV.

Citeşte şi A apărut o NOUĂ ÎNREGISTRARE cu teroriştii de la Charlie Hebdo: „L-am răzbunat…” VIDEO

Şoferul care conducea maşina a încercat să fugă. Iar, pentru a evita ca acesta să fugă, în loc să tragă în cauciucuri, poliţistul, un tânăr stagiar, a tras de cinci ori în prietenul lui Coulibaly şi băiatul de 19 ani a murit pe loc.

Amedy Coulibaly a fost furios când ofiţerul care l-a ucis pe prietenul său nu a fost condamnat. Amicii teroristului spun că, după acest episod, tânărul s-a schimbat. „Era o persoană foarte respectuoasă, discretă. A devenit un delicvent începând din septembrie 2000, după moartea prietenului său. Aceasta i-a rămas în suflet”, a spus Kamel, unul dintre prietenii teroristului.

Citeşte şi Al-Qaida ameninţă Franţa cu noi atacuri teroriste

Şi asta nu a fost tot. „Era în închisoare când a murit tatăl său. Le-a cerut judecătorilor o permisie pentru a ieşi din închisoare pentru înmormântarea tatălui său, iar ei au refuzat. Toate acestea au jucat un rol”, a mai spus Kamel.

Şi avocatul prietenului ucis al lui Coulibaly crede că ura faţă de poliţie a jucat un rol în atacurile de săptămâna trecută, de la Paris. „Nu a reuşit să treacă peste acest sentiment imens de nedreptate pe care l-a trăit – să îşi vadă prietenul de 19 ani ucis dintr-o greşeală a unui poliţist, fără să se facă dreptate. Asta este grav”, a spus avocatul Pierre Mairat. 

Citeşte şi Peste 50 de acte antimusulmane comise în Franţa după atentatul de la Charlie Hebdo

După 14 de la toate acestea, Coulibaly a ucis, săptămâna trcută, o poliţistă la Montrouge, o suburbie din sudul Parisului, şi patru ostatici la un magazin evreiesc din capitala franceză. El a fost omorât de forţele de ordine.

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce spune Zeljko Kopic despre plecarea lui Kennedy Boateng de la Dinamo. E prima reacție oficială: „Viața va merge mai departe”
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România. S-a stins o mare cântăreață. Toată lumea a iubit-o
Playtech.ro
Cum se calculează pensia în Germania: calcul detaliat pentru cei care au lucrat doar 5 ani
Adevarul
Capcana armistițiului în Ucraina. Visul lui Zelenski versus termenul american din iunie: „Asta e lecția de care trebuie să ținem cont”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
”O firmă imensă” din România, în negocieri pentru preluarea Stelei: ”Am asistat la discuții”
MediaFlux
Lista procurorilor care candidează la șefia marilor parchete a fost publicată de MJ. Cine vrea funcții la Parchetul ÎCCJ, DNA și DIICOT. Decizia finală, în mâna lui Nicuşor Dan
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj