Atenţie, călătoria în Germania va fi mult mai dificilă. De miercuri se înăspresc condiţiile de intrare în această ţară

Germania intenţionează să înăsprească verificările în cazul persoanelor care intră în ţară, în cadrul eforturilor de a ţine sub control creşterea cazurilor de Covid-19, care provoacă un număr record de decese.
Daniel Spătaru
13 ian. 2021, 10:54
Atenţie, călătoria în Germania va fi mult mai dificilă. De miercuri se înăspresc condiţiile de intrare în această ţară

Propunerea, care urmează să fie aprobată de miniştri miercuri, va cere persoanelor care sosesc în Germania din ţări cu un număr mare de cazuri de infecţie cu noul coronavirus, sau unde circulă o tulpină mai contagioasă a coronavirusului, să fie testate pentru Covid-19.

Operatorii de telefonie mobilă vor trebui să trimită informaţii pasagerilor care sosesc în Germania, de îndată ce telefoanele acestora se conectează la reţele din ţară, după o perioadă de absenţă, potrivit propunerii făcută publică de Reuters şi confirmată de mai multe bloguri de turism.

Propunerea survine după ce publicaţia Bild a scris că Angela Merkel a spus în timpul unei întâlniri cu parlamentari ai partidului său conservator că măsurile actuale de carantină ar putea dura până la începutul lunii aprilie.

Dacă nu vom reuşi să oprim acest virus britanic, atunci vom avea un număr de zece ori mai mare de cazuri până de Paşte. Avem nevoie de 8-10 săptămâni de măsuri dure”, ar fi spus Merkel.

Citeşte şi Coronavirus Germania: Restricţiile s-ar putea prelungi până în aprilie

Trei participanţi la reuniune au declarat pentru Reuters că Merkel nu a fost explicită în legătură cu acest lucru, dar şi-a arătat îngrijorarea cu privire la noile tulpini mai virulente ale virusului, precum cea identificată pentru prima dată în Marea Britanie.

Merkel a spus că următoarele opt până la zece săptămâni vor fi foarte grele dacă varianta britanică se va răspândi în Germania„, a spus una dintre persoane, adăugând că Merkel se referise la o creştere de zece ori a numărului de infecţii din Irlanda, din cauza noii variante.

Săptămâna trecută, Germania a înăsprit şi a extins carantina până la sfârşitul lunii ianuarie.

Marţi, Institutul Robert Koch (RKI) pentru boli infecţioase a raportat 12.802 de cazuri noi de coronavirus şi 891 de decese, aducând numărul total al deceselor din Germania de la începutul pandemiei la 41.577.

DailyBusiness
Propaganda comunistă prinde pe TikTok. 130 de milioane de vizualizări din doar 200 de postări
Spynews
Andreea Marin, despre cum și-a dat seama că suferă de depresie. Vedeta a făcut terapie
Fanatik.ro
Prietenul lui Michael Schumacher, mărturisire sfâșietoare! Lovitură cruntă pentru fanii fostului pilot de Formula 1
Capital.ro
Doliu în fotbal. Legenda lui AC Milan a murit: Mâinile sale ca niște „clești” au făcut din Milan un protagonist al numeroaselor victorii
Playtech.ro
Temperaturile scad din nou şi vin ninsorile. Harta care arată unde va ninge şi va ploua abundent în următoarele zile
Adevarul
Ce a făcut o femeie căreia nu i s-a acordat prioritatea pe trecerea de pietoni. Promptitudinea răspunsului a uimit pe toată lumea
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Preotul Ioan Andrioaie s-a stins după o viață de poveste! Întreaga comunitate este îndoliată
iamsport.ro
A plecat de la PRO TV, s-a făcut pompier și a fost primul om care a intrat în ”iadul” de la Colectiv: ”Scria «Mami» pe telefon în timp ce suna”
MediaFlux
Declarație șocantă a șefului armatei franceze. „Trebuie sa fim pregătiți să acceptăm pierderea copiilor noștri”
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
Cum facem diferența între stres, burnout și sindromul de oboseală cronică