Atenţie! Ceaiul fierbinte creşte riscul de cancer esofagian

Băuturile mai fierbinţi de 65-69 de de grade Celsius dublează riscul unei persoane de a dezvolta cancer de esofag, iar cele cu o temperatură care depăşeşte de 70 de grade Celsius şi peste, cresc acest risc de opt ori, potrivit cercetătorilor israelieni de la Universitatea din Teheran.
Romania TV
15 nov. 2011, 13:03
Atenţie! Ceaiul fierbinte creşte riscul de cancer esofagian

Băuturile fierbinţi produc o inflamaţie a mucoasei care tapetează esofagul, iar această inflamaţie favorizează dezvoltarea celulelor anormale care produc cancerul, au explicat medicii, potrivit adevarul.ro.

Ar trebui să bem ceaiul şi cafeaua la cel mult 65 de grade Celsius, spun specialiştii. O băutură ajunge la această temperatură dacă este lăsată cel puţin cinci minute la răcit după ce a fost luată de pe foc.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Mihaela și Dani Stoian, fiul lui Florin Salam, se căsătoresc astăzi! Informații în timp real despre nunta anului 2026
Fanatik.ro
Adio, Darius Olaru? Marius Baciu a vorbit despre ofertele căpitanului lui FCSB: „Sunt bucuros că am reușit să lucrăm împreună aceste două meciuri”
Capital.ro
Regulă pentru proprietarii de case și terenuri. Ce trebuie să faci după vânzare, moștenire sau donație. Fără aceste documente, Cartea Funciară nu poate fi modificată
Playtech.ro
Ce salariu va avea un profesor cu 23 de ani vechime după noua lege a salarizării. Diferența față de venitul actual este uriașă
Adevarul
Cât vei plăti în plus pentru comenzile de pe Temu și Shein de la 1 iulie. Exemple concrete de calcul
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Clipe de groază pe aeroportul din Frankfurt. Un avion s-a prăbușit la poarta de îmbarcare
iamsport.ro
Prunea spune că FCSB ar trebui ”să ascundă” un fotbalist în momentul interviurilor: ”Te faci de râs, nu îl mai trimiteți!”
MediaFlux
A riscat totul pentru funcția de premier. Decizia luată de Eugen Tomac cu o zi înainte de desemnare
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți