Atenţie la ce mănânci. ALIMENTELE care provoacă HALUCINAŢII

Ceea ce mâncăm are un impact profund asupra minţii umane. De la fericire la tristeţe şi depresie, dispoziţia se poate schimba radical după o lingură de mâncare, potrivit foodstory.ro. Mai ales dacă consumi aceste alimente.
Romania TV
16 ian. 2013, 12:51
Atenţie la ce mănânci. ALIMENTELE care provoacă HALUCINAŢII

Ardeii iuţi sunt din aceeaşi familie botanică cu cartofii, tutunul şi cu mătraguna. Efectele tutunului nu sunt foarte puternice, însă supradoza de fructe de cartofi sau de matragună duce la delir şi apoi moarte.

La un consum de 5-15 grame de nucşoară, s-ar putea să te trezeşti cu halucinaţii după 3-6 ore de la ingerare.

Pâinea de secară. Este vorba de cea mucegăită. Aceasta conţine una din cele mai comune ciuperci de cereale care conţine ergotamină, din care se face şi una dintre substanţele din care se prepară LSD-ul.

Un studiu britanic a scos la iveală că oamenii care consumă trei căni de cafea pe zi pot ajunge să halucineze. Explicaţia: cafeina ridică nivelul de cortizol (hormonul stresului), care poate da stări halucinogene.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Jucătorul de la Rapid care l-a șocat cu apariția sa pe Dan Șucu: “Arăta ca o focă! A venit cu 10 kg mai gras” 
Capital.ro
Lege la bloc. Proprietarii trebuie să facă solicitare către Asociația de Proprietari. Instanța refuză total controlul
Playtech.ro
Ce riscă un proprietar dacă chiriașul acumulează restanțe la întreținere? Cum se pot recupera banii
Adevarul
Doi profesori din SUA sunt cei mai bogați români din topul Forbes al miliardarilor lumii. Pe lista scurtă mai apar Ion Țiriac și frații Pavăl
wowbiz.ro
Cristina Spătar rupe tăcerea despre soțul ei! Cât de gelos este Vicențiu Mocanu: „Știe tot ce vorbesc”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Octavian, un tânăr căpitan al Forțelor Aeriene Române, și-a pierdut viața în timp ce încerca să salveze un câine
iamsport.ro
Alex Dobre, la un pas de transferul la West Ham! Impresarul român a spus totul despre mutare
MediaFlux
Bani în plus la pensie în 2026. S-a stabilit oficial în buget suma
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj