Aterizare cu suspans pe Otopeni. O cursă care venea de la Tel Aviv a avut o defecţiune la flapsuri

Avionul Boeing a planat aeroportului timp de aproape o oră cu 141 de pasageri la bord. Computerul aeronavei indica o defecţiune. Pe Aeroportul Otopeni erau deja mai multe echipaje ale Inspectoratului de Urgenţe Ilfov.
Romania TV
21 dec. 2011, 18:54
Aterizare cu suspans pe Otopeni. O cursă care venea de la Tel Aviv a avut o defecţiune la flapsuri

UPDATE: Purtător de cuvânt la Aeroportul Internaţional Henri Coandă a declarat că nu a existat nicio problemă pe Aeroportul Henri Coandă.

Nu este alertă, nu este niciun fel de alertă, nu s-a întâmplat nimic. Dacă ar fi fost în situaţia asta, s-ar fi anunţat situaţie de alertă şi nu a anuţat comandantul situaţie de urgenţă. Totul este normal, nu s-a întâmplat nimic. Cursa de la Tel Aviv aşteptăm să aterizeze dintr-un moment în altul. Nu s-a anunţat situaţie de urgenţă, deci nu putem să luăm măsuri în sensul ăsta. Nu putem să fim la curent cu ce se întâmplă în avion. Dacă ei nu ne spun noi nu ştim, nu ne bazăm pe ce se dă la televizor„, a declarat Valentin Iordache.

UPDATE: Directorul general al companiei Romatsa, Bogdan Donciu, a declarat, miercuri seară, că în cazul avionului de la Tel Aviv este o situaţie de urgenţă, pilotul neputând să aterizeze din cauza unei probleme cu flapsurile, informează Mediafax.

Bogdan Donciu a precizat că pilotul a anunţat o situaţie deosebită, după ce a încercat să aterizeze şi nu a putut.

El a precizat că i-a fost asigurat drum liber, având prioritate la aterizare, celelalte aeronave urmând să aterizeze fie pe cealaltă pistă, fie la Aeroportul Băneasa. Directorul Romatsa a mai spus că aeronava se pregăteşte să aterizeze în câteva minute.

Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Ilfov a fost sesizat încă de la ora 20.27. Avionul planează de 30 de minute.

Potrivit ISU Ilfov, comandantul aeronavei va încerca în aproximativ 10 minute să aterizeze. La faţa locului sunt trei echipaje cu apă şi spumă, un echipaj de descarcerare şi un echipaj SMURD, potrivit Mediafax.

 

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Giovanni Becali, detalii sfâșietoare despre situația lui Dan Petrescu: ”Vreau să aud niște vești că e mai bine. Dar nu le aud!”
Capital.ro
INDAGRA & INDAGRA FOOD 2025. Peste 35.000 de vizitatori și parteneriate care dau rezultate. Evenimentul confirmă rolul strategic pentru agricultura României
Playtech.ro
Tichete sociale 2025: Pensionarii cu venituri mici pot cere a 13-a pensie. Suma e fixă și se acordă doar la cerere
Adevarul
Momentul în care două ambarcaţiuni se ciocnesc în Deltă, iar un bărbat e aruncat în aer: „Băi, nebunilor! / Nu v-am văzut, pe cuvânt”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Candidat surpriză pentru Primăria Capitalei. Fostul finanțator din fotbal și-a anunțat înscrierea în cursa electorală
MediaFlux
ANAF începe o nouă rundă de controale drastice. Cine sunt cei vizați
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume