Aur, argint şi bronz pentru România, la Europenele de haltere de la Split

Sportivele române Monica Csengeri și Elena Ramona Andrieș au cucerit cinci medalii, una de aur, două de argint și două de bronz, duminică, la cat. 48 kg, în cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Split (Croația).

02 apr. 2017, 17:30

UPDATE: Sportivul român Ilie Constantin Ciotoiu a cucerit două medalii de bronz, duminică, în limitele categoriei 56 kg, la Campionatele Europene de haltere de la Split (Croația).

Ciotoiu a obținut bronzul la aruncat, cu 131 kg, fiind devansat de moldoveanul Iuri Dudoglo, 146 kg, și de italianul Mirco Scarantino, 146 kg (greutate corporală mai mare decât Dudoglo).

La total, primul loc a fost ocupat de Scarantino, 266 kg, pe poziția a doua s-a clasat Dudoglo, 261 kg, iar Ciotoiu a cucerit bronzul, cu 242 kg.

La smuls, Ciotoiu s-a clasat al patrulea, cu 111 kg, după Scarantino, 120 kg, Dudoglo, 115 kg, și polonezul Dominik Kozlowski, 114 kg.

Florin Ionuț Croitoru a avut o singură tentativă, ratată, la smuls (107 kg), iar apoi a ieșit din concurs.

România are un bilanț de șapte medalii după prima zi a competiției de la Split, una de aur, două de argint și patru de bronz. La cat. 48 kg, Monica Csengeri a obținut o medalie de aur (smuls) și două de argint (aruncat, total), iar Elena Andrieș, două de bronz (smuls, total).

Monica Csengeri a cucerit aurul la stilul smuls, cu 85 kg, urmată de franțuzoaica Anais Michel, 80 kg, iar Elena Andrieș a obținut bronzul, cu 75 kg.

La aruncat, Michel a ocupat primul loc, cu 100 kg, urmată de Csengeri, 94 kg, medaliată cu argint, în timp ce bronzul a fost adjudecat de turcoaica Saziye Erdogan, cu 90 kg. Elena Andrieș, cu 89 kg, a ocupat poziția a patra.

La total, Michel a terminat pe prima poziție, cu 180 kg, argintul a fost adjudecat de Csengeri, cu 179 kg, iar bronzul a revenit Elenei Andrieș, 164 kg.

Delegația României la Campionatele Europene din Croația e formată din 13 sportivi: feminin — Monica Csengeri (cat. 48 kg), Elena Ramona Andrieș (48 kg), Mădălina Bianca Molie (58 kg), Irina Lăcrămioara Lepșa (58 kg), Florina Hulpan (63 kg), Loredana Toma (63 kg), Andreea Aanei (+90 kg); masculin — Ilie Ciotoiu (56 kg), Ionuț Ilie (62 kg), Florin Croitoru (62 kg), Răzvan Martin (77 kg), Dumitru Captari (77 kg), Nicolae Onica (94 kg).

Obiectivul delegației noastre este câștigarea a șase medalii.