Autobuz STB ieşit pe traseu, vandalizat cu grevişti. Cum s-au răzbunat pe un coleg

Un autobuz STB a fost vandalizat pe străzile Capitalei. Supărați că unul dintre șoferii de autobuz a spart greva și a ieșit pe traseu, alţi colegi s-au năpustit cu pietre. Poliția face acum anchetă.
Alina Costache
22 ian. 2022, 13:24
Autobuz STB ieşit pe traseu, vandalizat cu grevişti. Cum s-au răzbunat pe un coleg

Este a treia zi de grevă în Bucureşti. Şoferii STB refuză să iasă cu autobuzele, tramvaile şi troleibuzele pe traseu. Au fost însă şi şoferi care nu au fost de acord cu greva şi au porit în cursă. Deranjaţi de gestul colegiului lor, unii grevişti s-au răzbunat, potrivit România TV.

Surse citate de postul de televiziune susţin că geamul uşii autobuzului ar fi fost vandalizat chiar de oamenii lui Vasile Petrariu, liderul Sindicatului Transportatorilor din București, sindicatul reprezentativ din STB.

Citeşte şi: Val de accidente în minivacanţa de Ziua Unirii Principatelor Române. Sunt zeci de victime

Un număr de 15 vehicule se aflau în traseu sâmbătă dimineaţa, la ora 8:00, a precizat directorul general al Societăţii de Transport Bucureşti, Adrian Criţ.

„La ora 8: 00 sunt 15 vehicule în traseu: – 2 vagoane de la Depoul Dudeşti, respectiv 401, 415, de pe linia 1; 5 vagoane de la Depoul Colentina, trei de pe linia 21 (-056, 016, 027), unul de pe linia 14 (123) şi unul de pe linia 36 (vagonul cu numărul 104); trei autobuze de la Giurgiului ( 6626 de pe linia 104; 6510 de pe linia 610; 4789 de pe linia 420); un autobuz de la Floreasca (6273, linia 442); două autobuze de la Obregia (4628 de pe linia 465 şi 6329 de pe linia 241) şi două autobuze de la Titan (4977 de pe linia 408 şi 4851 de pe linia 472)”, a spus Criţ.

De altfel, Vasile Petrariu a fost acuzat şi de primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, că a orchestrat greva angajaților STB. Vasile Petrariu este liderul Sindicatului Transportatorilor din București, sindicatul reprezentativ din STB. De asemenea, Vasile Petrariu este consilier PSD în Consiliul General al Capitalei, iar la alegerile locale din 2020 sindicatul și-a anunțat susținerea pentru Gabriela Firea și echipa de consilieri generali PSD.

 

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Dana Marijuana, prima reacție după moartea Gianinei Gheorghiu. Lacrimi și durere, după ce rapperița s-a stins la 37 de ani
Fanatik.ro
Spitalul Sf. Spiridon, reacție neașteptată în cazul femeii care a murit în timp ce o pacientă suna disperată la 112 după ajutor. De ce a întârziat medicul
Capital.ro
Ungurii vor autonomia Ținutului Secuiesc. Consiliera lui Viktor Orban: Secuii nu renunţă la limba, cultura, tradiţiile, drepturile lor
Playtech.ro
De ce a fost închisă rafinăria Lukoil-Petrotel Ploiești. Guvernul vrea să o redeschidă din cauza crizei carburanţilor
Adevarul
România, țintă pentru Iran în prima linie a războiului? General NATO: „Apărarea bazei Kogălniceanu va începe încă din Turcia”
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă de propriul fiu chiar de 8 Martie. Povestea femeii care a încercat să-și salveze copilul, dar a sfârșit într-o tragedie cumplită
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS! Kate Middleton a fost DIAGNOSTICATĂ cu... Vezi mai mult
iamsport.ro
”Greu să lucrezi cu unul ca el!”. Dinamo a dat afară un jucător important din motive disciplinare: ”Are probleme cu caracterul”
MediaFlux
Șeful ANAF anunță noi controale la români. Cine sunt primii vizați
stirilekanald.ro
VIDEO Crimă în Crevedia! Și-a ucis rivalul în mijlocul șoselei. „E nebun”
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj