Autorul atacului de la Londra a fost IDENTIFICAT. Cine este bărbatul de 52 de ani care a ucis 4 oameni şi a rănit alţi 40

Presupusul autor al atacului de la Londra a fost identificat drept Khalid Masood, a anunţat Scotland Yard, joi, la o zi după incidentul de la Palatul Westminster, sediul Parlamentului britanic, soldat cu cinci morţi şi 40 de răniţi.
Romania TV
23 mart. 2017, 16:15
Autorul atacului de la Londra a fost IDENTIFICAT. Cine este bărbatul de 52 de ani care a ucis 4 oameni şi a rănit alţi 40

Bărbatul suspectat că a comis atacul terorist din centrul Londrei se numeşte Khalid Masood (52 ani), un islamist care a fost la un moment dat în atenţia serviciilor secrete, a anunţat joi după-amiază Poliţia metropolitană. Masood, care a fost ucis de poliţişti după atac, avea 52 de ani şi s-a născut în Kent, dar după toate informaţiile locuia în West Midlands.

Poliţia spune că serviciile secrete nu au avut informaţii despre o posibilă intenţie a lui Masood de a pune la cale un atac. Bărbatul a mai avut probleme cu legea şi a mai fost condamat, prima oară în noiembrie 1983, pentru distrugere, şi ultima oară în decembrie 2003, pentru posesie de armă albă. Printre infracţiunile comise în trecut de Masood se numără şi vătămare corporală sau perturbarea ordinii publice.

Potrivit poliţiei, nu a fost niciodată în atenţia autorităţilor pentru infracţiuni legate de terorism.

Miercuri seara, la câteva ore de la atac, Channel 4 anunţa că autorul ar fi fost identificat drept Abu Izzadeen, un predicator care avea un discurs de ură faţă de Marea Britanie. Ulterior informaţia a fost infirmată, întrucât bărbatul despre care s-a vorbit se află în închisoare şi, prin urmare, nu ar fi avut cum să comită atacul.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Ce preparate speciale găsești în restaurantele din Italia, cu ocazia Jocurilor Olimpice. Mâncarea foarte gustoasă care e plină de proteine de înaltă calitate
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Cine este Karina Pavăl, moștenitoarea Dedeman aflată în centrul tranzacției Carrefour
Adevarul
Un economist traduce ce ne spune ratingul Fitch: Dacă se face rotativa, ne așteaptă prăpastia
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
Confesiune ȘOCANTĂ în direct a fostului fotbalist din Liga 1: ”Când muream de frig, făceam pe mine ca să mă încălzesc! Am făcut la un meci cu Sepsi, înghețam”
MediaFlux
Dezastru financiar pentru trei zodii. Ghinionistele horoscopului după 14 februarie
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat