Avertisment TERIFIANT al unui reputat virusolog din Franţa. „Va veni al doilea val mult mai agresiv. Coronavirus suferă mutaţii rapid!”

Yves Gaudin, şeful Institutului de Biologie Celulară şi câştigător al Premiului Bettencourt 2019, a făcut declarații terifiante despre COVID-19. Potrivit specialistului francez, omenirea se va confrunta cu un al doilea val de îmbolnăviri, iar virusul va fi mult mai agresiv, pentru că suferă mutații rapid. 
Filip Stan
09 apr. 2020, 05:53
Avertisment TERIFIANT al unui reputat virusolog din Franţa.

Yves Gaudin a explicat într-un interviu acordat jurnaliștilor de la Le Figaro faptul că SARS-CoV-2, virusul responsabil pentru boala Covid-19, va circula pe întreaga planetă cel puţin doi ani.

Cum „se deghizează” coronavirusul în organism, ca să păcălească sistemul imunitar

„Este cert că sfârşitul izolării nu va fi sfârşitul pandemiei. Spre începutul sau mijlocul lunii mai, dezvoltarea epidemiei în Franţa nu va fi în aceeaşi etapă ca în celelalte mari ţări. Dacă măsurile luate aici au avut efectul scontat este probabil să existe, în acelaşi timp, încă multe cazuri în Statele Unite şi probabil în Marea Britanie. Trebuie să fim pregătiţi să trăim cu acest virus timp de cel puţin 18 luni până la doi ani. Va trebui să aşteptăm până la atingerea imunitatii de grup, adică până când 60-70% din populaţia lumii este vaccinată sau are rezistenţă. Virusul va putea atunci circula mai greu”, a declarat Yves Gaudin.

Legat despre apariţia un vaccin împotriva noului coronavirus, Yves Gaudin a spus: „Indiferent cum evoluează epidemia, vor exista clustere de virus în unele ţări din întreaga lume chiar dacă este conceput un vaccin. Cu toate acestea, niciun vaccin nu a fost niciodată dezvoltat împotriva unui coronavirus. Această familie de virusuri suferă mutaţii în general destul de rapid, ceea ce poate influenţa durata de protecţie indusă de vaccinare”.

Cum distruge săpunul coronavirusul. Explicaţiile oamenilor de ştiinţă

„În ipoteza optimistă putem spera la un răgaz până la sfârşitul lunii august, cu mai puţine cazuri de bolnavi şi mai puţine supra aglomerări in în secţiile de urgenţă şi de reanimare a spitalelor până la mijlocul toamnei. Sistemul imunitar al oamenilor este apoi eficient, iar celebrele micro-picături ar fi mai puţin contaminante când vremea e însorită. În general pe numărul de cazuri în emisfera sudică, în special în Australia, care este relativ redus. Ar putea exista o sezonalitate a virusului care ar fi mai puţin contagios în perioadele calde şi astfel să treacă de la o emisferă la alta, cu o reluare a epidemiei în toamnă Va fi o ocazie de a se pregăti pentru o noua luptă. Cu toate acestea există un mare risc al unui al doilea val care va afecta mai multe persoane. Acest lucru este în general ceea ce se întâmplă în timpul epidemiilor şi ceea ce a fost observat în toate epidemiile de gripă majore, spaniole sau asiatice, în secolul trecut”, a mai dezvăluit Yves Gaudin.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Ce spun Maria și Marius Avram despre întâlnirea cu Radu Vâlcan. Cătălin Brînză se așteaptă la surprize la Insula Iubirii – Reuniuni
Fanatik.ro
Rivalul de la FCSB care a anunţat colapsul Craiovei încă din finalul sezonului trecut: „Vor avea o problemă foarte mare! O să vedeți”. Exclusiv
Capital.ro
Prețuri carburanți joi, 30 iulie. Benzina și motorina s-au scumpit din nou. Noile tarife din benzinării 
Playtech.ro
Cum va funcționa admiterea la liceu din 2027. Ce se întâmplă cu repartizarea computerizată și cum se vor desfășura concursurile
Adevarul
„De ce ar trebui să beneficieze de acciză redusă cineva care conduce un SUV?” Subvenția la motorină, criticată de un expert în energie
wowbiz.ro
Doliu în Armata României. Pilotul militar Mihai Vîrdol a murit în urma unui grav accident de motocicletă
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Învăţătoarea lovită de trăsnet în Munții Bucegi și-a revenit ca prin minune! Primele ei declarații, la o lună după incidentul groaznic
iamsport.ro
Fostul fotbalist al Stelei a șters pe jos cu Coelho: ”Ciocu’ mic, dacă ai fi bun, nu ai antrena la noi! Că suntem slabi știm, ești aici să ne înveți fotbal, altfel ce rost ai?”
MediaFlux
Este oficial. Se confirmă majorarea facturilor la energie
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România