Avertizare generală emisă de meteorologi. Urmează trei zile cu vreme deosebit de rece, în toată ţara

Vremea va fi deosebit de rece în cea mai mare parte a ţării, în următoarele trei zile, cu valori termice în cursul zilelor mult mai coborâte decât mediile multianuale specifice datei, potrivit unei informări publicate de Administraţia Naţională de Meteorologie.
Daniel Spătaru
08 oct. 2021, 10:33
Avertizare generală emisă de meteorologi. Urmează trei zile cu vreme deosebit de rece, în toată ţara

În jumătatea sudică a ţării va ploua pe parcursul zilei de vineri şi în noaptea de vineri spre sâmbătă, iar sâmbătă şi duminică, mai ales în vest şi sud-vest, transmite ANM.

La munte, în special în Carpaţii Meridionali, la altitudini de peste 1.500 de metri, vor predomina ninsorile şi pe alocuri se va depune strat de zăpadă. Cantităţile de apă vor depăşi pe alocuri 15 – 25 litri/mp, iar izolat în Banat şi Oltenia 30 – 35 litri/mp.

Temporar vântul va prezenta intensificări în vestul Carpaţilor Meridionali, în sudul Banatului şi pe litoral, cu viteze de peste 60 – 70 km/h iar local şi în regiunile sud-estice, sudice şi în restul zonei montane, unde rafalele vor fi în general de 45 – 60 km/h.

Această avertizare de vreme rece este valabilă până duminică.

Citeşte şi Vortex stratosferic în formare la Polul Nord. Cum va fi iarna în România. Prognoza meteo Crăciun 2021

Tot vineri, Administraţia Naţională de Meteorologie a emis două atenţionări nowcasting Cod galben de vânt valabile până la ora 15:00 în mai multe zone din judeţele Caraş-Severin, Constanţa şi Tulcea.

Potrivit meteorologilor, în Caraş-Severin (Moldova Nouă, Oraviţa, Anina, Băile Herculane, Mehadia, Bozovici, Pojejena, Berzasca, Prigor, Topleţ, Iablaniţa, Sicheviţa, Răcăşdia, Grădinari, Sasca Montană, Lăpuşnicu Mare, Bănia, Dalboşeţ, Coronini, Forotic, Eftimie Murgu, Ticvaniu Mare, Ciclova Română, Gârnic, Lăpuşnicel, Şopotu Nou, Vărădia, Socol, Berlişte, Cărbunari, Naidăş, Vrani, Ciuchici, Ciudanoviţa, Goruia) se vor semnala intensificări ale vântului, care la rafală vor depăşi local 70-75 km/h şi izolat 80 km/h şi ploi slabe.

În zonele de litoral din judeţele Constanţa şi Tulcea intensificările temporare ale vântului vor atinge, la rafale, 55 – 65 km/h.

Citeşte şi PROGNOZA METEO OCTOMBRIE 2021. Scoatem hainele groase din garderobă dacă pandemia nu ne ţine în case

Aceste intensificări de vânt vor fi însoţite de vreme rece, cu valori sub mediile multianuale ale datei din calendar.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vremea se va schimba radical în România! Europa, lovită de un val neobișnuit de aer rece
Fanatik.ro
Cea mai frumoasă fotbalistă face furori cu ipostazele în care se pozează. Cum îi înnebunește pe bărbați
Capital.ro
Reguli la bloc 2026. Este obligatoriu pentru românii care locuiesc la ultimul etaj. Amenzile pot ajunge până la 10.000 de lei
Playtech.ro
Cât câștigă un farmacist la Farmacia Tei în 2026. Rețeaua se extinde și caută personal
Adevarul
O asistentă medicală a murit după ce s-a operat de un furuncul. Familia suspectează că decesul s-a produs din cauza infecțiilor nosocomiale din spital
wowbiz.ro
Apar detalii neașteptate în crima din Bihor. Avocatul familiei fetei ucise vorbește despre posibila implicare a altor persoane: „Nu o să spun cu nume și prenume”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cum ar fi supraviețuit micuțul Alexandru în pădure timp de două zile! Un fost vânător a venit cu explicații
iamsport.ro
Peste Anghel Iordănescu, Mircea Lucescu și Emeric Ienei! Medicul Generației de Aur a numit cel mai bun selecționer al României!: ”L-aș pune în vârful piramidei”
MediaFlux
Biblia și ”Planul Divin”, secretele lui Donald Trump. Nouă ore de rugăciuni pentru strategia militară a SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi