Avertizare meteo cod galben de vânt puternic și ploi în următoarele două zile în 12 județe

După vremea frumoasă cu temperaturi de primăvară, revin ploile. Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizare cod galben de vânt și ploi pentru 12 județe începând de miercuri seara.
Filip Stan
08 mart. 2023, 10:19
Avertizare meteo cod galben de vânt puternic și ploi în următoarele două zile în 12 județe

Meteorologii au emis avertizare cod galben de rafale puternice de vânt in mai multe regiuni ale tarii. În unele zone, vantul va depasi 100 de kilometri pe ora.

Citește și: Prognoza meteo 8 martie. Termometrele vor indica până la 20 de grade de Ziua femeii. Unde va ploua

INFORMARE METEOROLOGICĂ, 8 martie, ora 12 – 10 martie, ora 02
Fenomene vizate: intensificări ale vântului, precipitații predominant sub formă de ploaie moderate cantitativ

”În intervalul menționat, temporar vântul va avea intensificări în cea mai mare parte a țării, dar cu viteze mai mari în nord-vest, centru și sud-est, în general de 45…60 km/h.

În zona de munte vor fi intervale cu precipitații predominant sub formă de ploaie și prin acumulare cantitățile de apă vor depăși pe arii restrânse 15…25 l/mp, favorizând topirea stratului de zăpadă, iar vântul va prezenta intensificări susținute în special în zona înaltă”, a transmis ANM.

Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizare cod galben de vânt și ploi pentru 12 județe. În intervalul 8 martie, ora 18 – 9 martie, ora 22, în Munții Apuseni și local în Carpații Orientali temporar vântul va avea intensificări cu viteze de 70…90 km/h, iar la altitudini de peste 1700 m, rafalele vor depăși 100…110 km/h.

Citește și: Prognoza meteo pentru intervalul 6 – 19 martie. Alternanțe termice periculoase. Temperaturi de îngheț dimineața, apoi se încălzește. Vor fi chiar și 20 de grade în unele zone

PROGNOZĂ SPECIALĂ PENTRU BUCUREȘTI
Vremea va fi deosebit de caldă pentru această dată, astfel că temperatura maximă se va situa în jurul valorii de 18 de grade, iar cea minimă va fi de 4…6 grade. Cerul va fi variabil, cu înnorări în după-amiaza și seara zilei de joi, când vor fi posibile ploi de scurtă durată. Vântul va moderat, cu intensificări mai ales în orele după-amiezelor, când se vor atinge viteze de 35…40 km/h.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Betty Salam, declarație de dragoste pentru Roberto Tudor! Fiica lui Florin Salam se simte în al nouălea cer
Fanatik.ro
Firma Țiriac Auto, vizată de o anchetă a Parchetului European, într-un dosar de fraudare a fondurilor europene. Update
Capital.ro
Călin Georgescu e în doliu. Și-a luat adio de la un mare român: S-a mutat la Cer o stea a demnității românești!
Playtech.ro
Tabel: Cât crește impozitul la casă în 2026. Cât plătești pentru apartament sau pentru casă în funcție de suprafață și zonă
Adevarul
Mesajul dur al unui profesor de Drept: Dacă un neurochirurg de 65 de ani poate opera, și un judecător poate pronunța divorțuri
wowbiz.ro
Vești de ultimă oră despre starea lui Dan Petrescu. Fiicele lui au venit de urgență în țară: „A slăbit 30 de kilograme”
Economica.net
Cea mai nouă ofertă PPC - Scad preţurile la energie electrică
kanald.ro
El este bărbatul găsit carbonizat în mașină, pe un câmp lângă Oradea. Avea 42 de ani și acasă îl aștepta un copil
iamsport.ro
ȘOCANT! MM Stoica l-a dat afară de la FCSB după ce l-a prins că sifonează informații din club: 'Atât de mare era obsesia'
MediaFlux
Decizia Guvernului privind salariul minim. Ministrul Muncii, anunțul zilei: „Nu trebuie ca două milioane de angajați să piardă din puterea de cumpărare ” UPDATE
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mircea, bărbatul găsit carbonizat în mașină! Breaking news
substantial.ro
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu