Avion cargo al Turkish Airlines, prăbuşit peste case: cel puţin 37 morţi UPDATE

Cel puţin 37 oameni au murit după ce un avion cargo al companiei Turkish Airlines s-a prăbuşit luni într-o zonă rezidenţială din apropiere de aeroportul Manas, din Kîrgîzstan, relatează Reuters.
Romania TV
16 ian. 2017, 04:33
Avion cargo al Turkish Airlines, prăbuşit peste case: cel puţin 37 morţi UPDATE

UPDATE: Accidentul aviatic de luni, din Kîrgîzstan, soldat cu 37 de morţi, a fost provocat de o eroare de pilotaj, arată primele concluzii oficiale anunţate de autorităţile de la Bişkek, citate de AFP.

«Potrivit primelor concluzii ale specialiştilor, a fost o eroare de pilotaj”, a declarat prim vicepremierul kirghiz Muhametkali Abulgaziev, într-o conferinţă de presă.

Potrivit administraţiei aeroportului Manas, avionul, un Boeing 747, urma să facă o escală pe aeroportul aflat la circa 24 de kilometri de capitala Bişkek, în drum de la Hong Kong la Istanbul. S-a prăbuşit când a încercat să aterizeze în condiţii de ceaţă densă, la ora locală 7.31 (3.31 ora României).

Compania Turkish Airlines, care opera avionul, a transmis condoleanţe victimelor şi şi-a exprimat regretul pentru tragedie.

Ministerul Sănătăţiii a precizat că unul dintre cei patru membri ai echipajului aflaţi la bord a supravieţuit.

UPDATE: Bilanţul accidentului de avion din Kîrgîzstan a crescut la 37 de morţi, a anunţat Ministerul pentru Situaţii de Urgenţă de la Bişkek, citat de DPA.

UPDATE: Un avion turcesc de transport marfă s-a prăbușit, luni, lângă aeroportul Manas din Kârgâzstan, cel puțin 32 de persoane pierzându-și viața, printre care șase copii, majoritatea dintre victime fiind locuitori ai satului unde a căzut aparatul Boeing 747 care a încercat să aterizeze în condiții de ceață densă, au precizat oficiali kârgâzi, citați de AFP și Reuters.

Avion prăbuşit. Echipe de intervenţie în situaţii de urgenţă au recuperat cadavrele pilotului şi ale cel puţin 15 localnici ale căror case se aflau în zona unde s-a prăbuşit Boeing-ul 747, a anunţat Ministerul Sănătăţii.

Printre victime se află şi copii, scrie BBC News.

Presa locală scrie că avionul se îndrepta spre Manas, aeroport aflat la 25 de kilometri nord de Bişkek, de la Hong Kong. De la Manas, aeronava urma să plece către Istanbul.

Condiţiile meteo erau dificile pentru zbor în momentul accidentului, dar cauza tragediei nu este cunoscută deocamdată.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Gigi Becali s-a răzgândit! Transferul la FCSB a picat: „Nu se pune problema!”
Capital.ro
Schimbare de reguli la bloc. Deciziile asociației de proprietari riscă nulitate. Poșta Română a tăiat serviciul legal
Playtech.ro
Impozitul auto, recalculat în 2026. Cât plătesc şoferii anul acesta
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nici Hagi, nici Balaci, nici Dobrin! Legenda Craiovei a spus cine a fost cel mai mare fotbalist român: ”Fiecare are preferințele lui”
MediaFlux
Fonduri europene 2026: Se oferă ajutoare financiare cuprinse între 50.000 și 300.000 pentru români
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend