Avocatul lui Alex Bodi: „Nu există elemente care să indice infracțiunile ce i se impută”

Cătălin Dancu, avocatul lui Alex Bodi, a făcut declaraţii, luni, într-o conferinţă de presă, în care a demontat acuzațiile de constituire de grup infracțional organizat, trafic de carne vie și șantaj, care i se aduc clientului său.
Alina Costache
30 nov. 2020, 18:21
Avocatul lui Alex Bodi:
Cătălin Dancu, avocatul lui Alex Bodi, a făcut declaraţii, luni, într-o conferinţă de presă

Avocatul lui Alex Bodi a mărturisit că „nu există elemente care să indice infracțiunile ce i se impută”.

A fost dorința sa personală de a clarifica prezența lui în acest dosar. Ca avocat spun că acest dosar a început destul de prost. Domnul Bodi Alexandru a fost subiectul monitorizării de către autoritățile române din anul 2018.

Până la reținere a fost sub supraveghere și cu toate acestea nu au existat elemente care să indice infracțiunile ce i se impută acum.

Citeşte şi: Alex Bodi, distrus în arest. O nouă lovitură pentru afacerist. SENTINŢĂ CRUNTĂ

A fost monitorizare video, în cooperare cu autoritățile din Germania. Aceste autorități străine nu au transmis României date că Bodi a săvârșit astfel de fapte pe teritoriu german.

Avocatul lui Alex Bodi: „Nu a existat şi nu există o relaţie rece cu fosta soţie”

Judecătorii de la Tribunalul Dolj nu au verificat amănunțit datele DIICOT și au dat undă verde unui mandat de percheziție la domiciliul lui Bodi. Ulterior procurorii DIICOT s-au repliat și au menținut cercetările față de Bodi.

Opinia publică trebuie să știe clar că nu a existat vreodată sau că există acum o relație rece, conflictuală, tensionată între Bodi Alexandru și fosta sa soție. Ea a dat o declarație.

Apar trei persoane în dosar, trei fete, audiate fără prezența avocaților. O fată nu se cunoaște, nu a putut fi auzită de avocați.

În 2018 Bodi Alexandru avea surse de venit licit pe teritoriul german, atât de mari, încât nu putea reprezenta pentru el interes de a obține bani de la o fată care practica prostituția”, a spus Cătălin Dancu.

El a insistat că în Germania „nu există vreun dosar care să îl indice pe Alexandru Bodi ca făptuitor față de vreo femeie ce practică prostituția”.

Citeşte şi: Giani Kiriță, implicat în dosarul grupării mafiote a lui Alex Bodi. Declarații șocante făcute de un martor

Alex Bodi a fost săltat de mascaţi

Procurorii DIICOT Craiova împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Craiova au făcut 23 de percheziţii domiciliare, pe raza mai multor judeţe pentru destructurarea unui grup infracţional organizat specializat în săvârşirea infracţiunilor de trafic de persoane şi proxenetism.

Membrii grupării duceau fete în Germania, Italia, Spania, Marea Britanie, Elveţia, obligându-le să se prostitueze, iar banii astfel obţinuţi erau folosiţi pentru investiţii imobiliare în ţară şi în străinătate.

Rețeaua de proxenetism era condusă de locotenentul unui interlop, din închisoare, conform DIICOT. Locotenentul ar fi fostul iubit al Biancăi Drăgușanu, Alex Bodi, care a fost săltat de mascați, informează Antena3.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Antrenorul care l-a înlocuit pe Mircea Lucescu la echipa națională s-a prăbușit emoțional: „De două zile plânge!”
Capital.ro
Taxe pentru proprietarii de mașini. Se achită obligatoriu la înmatricularea fiecărui vehicul
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB audiat în scandalul meciurilor trucate a spus-o direct: ”De ce să nu pun și eu 10 milioane de lei și să iau 100 de milioane?”
MediaFlux
Procedura care-l poate salva pe Mircea Lucescu. Ce este sistemul ECMO propus de medicii de la Spitalul Universitar
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj