Avocatul Poporului, raport la 6 luni de la apariţia COVID în România: Cea mai lungă perioadă de restricţii din UE

Avocatul Poporului susţine, într-un raport la 6 luni de urgenţă şi alertă din cauza pandemiei de COVID-19, că România a avut ceea mai lungă perioadă de restricţii din UE şi că guvernanţii au luat măsuri mai drastice decât celelalte ţări pentru a limita răspândirea noului coronavirus. 
Romania TV
17 sept. 2020, 09:04
Avocatul Poporului, raport la 6 luni de la apariţia COVID în România: Cea mai lungă perioadă de restricţii din UE

„Deși România nu a avut în perioada stării de urgență un număr de victime comparabil cu al țărilor care au fost puternic
lovite de pandemie – Regatul Unit, Spania, Italia, Franţa și Germania – și nici un număr semnificativ de persoane internate în secțiile ATI ale spitalelor, este singura țară din Uniunea Europeană în care:

• au fost luate cele mai drastice măsuri în sensul restrângerii unor drepturi și libertăți; o parte a acestor măsuri au fost benefice, în sensul în care s-a împiedicat răspândirea comunitară a virusului COVID-19;
• au fost înregistrate cele mai multe amenzi, 310.000, cuantumul lor fiind de 120 milioane Euro, în contextul în care venitul mediu este de 3.189 lei;
• a fost instituită cea mai lungă perioadă de restricții începând cu data de 16 martie 2020, însumând 180 de zile, și anume: de două ori starea de urgență și de patru ori starea de alertă, fiecare pentru o perioadă de 30 de zile;
• au fost internate obligatoriu și pe perioada stării de urgență și pe perioada stării de alertă toate persoanele infectate, chiar dacă nu au prezentat simptome, această situație menținânduse și în prezent. Acest lucru a făcut ca unele persoane asimptomatice să stea internate în spital 40-50 de zile și chiar până la 63-65 de zile, până la negativarea a 2 teste PCR, în timp ce mulți pacienți cu boli cronice grave, nu au primit asistenţa medicală necesară patologiilor specifice”, se arată în raportul Avocatului Poporului.

Insituţia anunţă că a fost sesizată „printr-un document-apel, semnat de către 722 de medici, care își exprimau nemulțumirea față de lipsa de proporționalitate a măsurii internării obligatorii a pacienților asimptomatici depistați pozitiv COVID-19, pe care o apreciază ca fiind mult prea restrictivă în raport cu instituirea izolării la domiciliu, pe care o consideră mult mai adecvată diagnosticului și finalității de combatere a bolii contagioase. Mai mult, dacă persoanele asimptomatice refuză internarea, li se întocmește dosar penal”.

În ceea ce privește impactul epidemiei COVID-19 asupra drepturilor omului, instituția Avocatul Poporului a
efectuat numeroase demersuri în această perioadă, dovadă fiind numărul crescut al sesizărilor din oficiu, dar și al petițiilor primite, care s-a triplat. (…) Totodată, au fost formulate peste 65 de acțiuni – scrisori și recomandări –
adresate: prim-ministrului, Grupului de Comunicare Strategică, ministrului afacerilor interne, ministrului sănătății,
ministrului muncii și protecției sociale, ministrului educației și cercetării, ministrului finanțelor publice, în legătură
cu deciziile acestora privind starea de urgență și starea de alertă, toate regăsinduse pe site-ul instituției la secțiunea Acțiuni ale Avocatului Poporului legate de deciziile privind starea de urgență și starea de alertă. 

Multe dintre acțiunile întreprinse de instituție s-au materializat în decizii ale factorilor responsabili de gestionarea
acestei crize, numai după ce Avocatul Poporului a atras atenția asupra lor, prin adrese și recomandări, cum ar fi:

  • includerea bolii COVID-19 în grupa bolilor infectocontagioase din categoria A, astfel încât incapacitatea temporară de muncă să fie plătită în proporție de 100%; 
  • desfășurarea actului de predareînvățare-evaluare în mediul online în sensul în care au fost identificate și valorificate sursele de finanțare necesare achiziționării terminalelor de tip desktop, laptop, tabletă sau telefon inteligent necesare desfășurării actului de predare-învățare-evaluare în mediul online; 
  • emiterea ordinului ministrului sănătății prin care pacienții asimptomatici care sunt pozitivi la testul de control pot fi externați după 10 zile, cu condiția izolării la domiciliu până la împlinirea celor 14 zile ale perioadei de izolare care decurge de la momentul internării (4 zile de la externare);
  • pacienții asimptomatici care sunt negativi la testul de control pot fi externați după 10 zile, fără a fi necesară izolarea la domiciliu.

Vezi raportul Avocatului Poporului aici

DailyBusiness
PSD îl propune pe Sorin Grindeanu premier și cere control total asupra programului de guvernare
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Ce au făcut jucătorii Angliei imediat după egalul cu Ghana de la Cupa Mondială. Ce frumuseți i-au așteptat în tribune
Capital.ro
Va putea România să adopte moneda euro? Anunț direct venit de la BCE: Manifestă reziliență economică
Playtech.ro
Rezolvare subiecte matematică Evaluarea Națională 2026. Cerința care i-ar putea departaja pe elevii foarte bine pregătiți
Adevarul
SUA intră în era cuantică. Trump vrea să aibă super-computerul care poate sparge codurile lumii până în 2028
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Măsurile luate de autoritățile din Grecia după ce 148 de turiști au fost mușcați de peștele-iepure: „Sub nicio formă să nu se joace cu ei, să nu-i prindă”
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Se pregătește unirea României cu Republica Moldova! Propunere legislativă depusă de S.O.S România, adoptată tacit de Camera Deputaţilor. Senatul, forul decizional
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?