BACALAUREAT 2014: Peste 120.000 de elevi dau proba competenţelor digitale

BACALAUREAT 2014: Un număr de 121.446 de absolvenţi urmează să susţină de luni până vineri proba de evaluare a competenţelor digitale la bacalaureat. Dintre aceştia, 119.757 fac parte din promoţia curentă, iar 1.689 din generaţiile anterioare.
Alina Costache
16 iun. 2014, 04:11
BACALAUREAT 2014: Peste 120.000 de elevi dau proba competenţelor digitale

BACALAUREAT 2014: Perioada 23-27 iunie încheie ciclul probelor orale cu testarea competenţelor lingvistice într-o limbă de circulaţie internaţională.

Conform MEN, 123.689 de absolvenţi sunt aşteptaţi să susţină proba, dintre care 122.072 din promoţia curentă şi alţi 1.617 din promoţiile anterioare.

În total, pe probe, cei mai mulţi candidaţi s-au înscris la proba de limba engleză, respectiv 107.194, urmaţi de alţi 14.198 la limba franceză, 1.087 la limba germană, 139 la limba rusă, 682 la limba spaniolă, 20 la limba portugheză, 357 la limba italiană, un candidat la limba ebraică, 9 la limba japoneză şi alţi 2 la limba turcă.

Probele scrise ale sesiunii curente vor începe pe data de 30 iunie, cu Limba şi literatura română şi vor continua pe 1 iulie cu proba la Limba şi literatura maternă , pe 2 iulie cu proba obligatorie a profilului, iar pe 4 iulie cu proba la alegere a profilului şi specializării.

Afişarea rezultatelor la examene se va face în data de 7 iulie (până în ora 12,00) şi, în aceeaşi zi, vor putea fi depuse contestaţii (între orele 12,00 – 16,00), care urmează a fi soluţionate în perioada 8 – 10 iulie. Rezultatele finale vor fi făcute publice în data de 11 iulie.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gerard Pique i-a scris un mesaj simplu, însă Shakira l-a uimit cu răspunsul ei: ”Doamne, nu e normală”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi